175-річчя із дня народження Олени Пчілки

17 червня виповнюється 175 років з дня народження Олени Пчілки (справжнє ім’я - Ольга Косач) – видатної української письменниці, фольклористки, етнографки, перекладачки, редакторки, видавчині та громадської діячки.

Багато хто пам'ятає Олену Пчілку як матір Лесі Українки та дитячу письменницю зі шкільного курсу літератури. Проте її внесок у розвиток української культури значно ширший і глибший. Вона перекладала численні художні тексти, досліджувала український народний орнамент, займалася видавничою та просвітницькою діяльністю.

Олена Пчілка була активною учасницею національно-визвольного та феміністичного рухів. У 1887 році разом з Наталією Кобринською видала першу в Україні феміністичну збірку "Перший вінок".

Її твори, такі як "Товаришки", "Світло добра і любові", "Соловйовий спів", "За правдою", "Артишоки", "Півтора оселедця" та багато інших, стали класикою української літератури.

Крім того, вона написала багато дитячих творів, включаючи поезії, казки, оповідання та п’єси, такі як "Весняний ранок Тарасовий", "Казка Зеленого гаю", "Зелений гай", "Щасливий день Тарасика Кравченка", "Киселик", "Скарб", "Мир миром", "Кобзареві діти" та інші.

Олена Пчілка багато перекладала класиків світової літератури, зокрема Овідія, Міцкевича, Ґете, Андерсена, Гюґо, а її наукові праці в ділянці українського фольклору та етнографії, такі як "Українські узори", "Про легенди й пісні", "Українське селянське малювання на стінах", мають велике значення і досі.

Олена Пчілка - визначна постать, яка зробила величезний внесок у розвиток української літератури та культури! Її спадщина залишається невичерпним джерелом натхнення для багатьох поколінь.

 Ольга Косач (Олена Пчілка). Відень, 1891 рік. Джерело: https://www.zerno.fashion/product/dyakuju-za-movu-2/ Фото: https://commons.m.wikimedia.org/wiki/

Олена Пчілка і Леся Українка. Ялта, січень 1898. Фото: ukrinform.ua.

 Ольга (Олена Пчілка) і Петро Косачі з дітьми Оксаною, Ісидорою, Миколою в луцькому помешканні. 1890 рік. Фото: t-skrypka.name.