Науково-виробничий центр селекції та насінництва польових культур Полтавського державного аграрного університету розпочав свою роботу в 1970 році як лабораторія селекції озимої пшениці під керівництвом д.б.н. професора М.М. Чекаліна. Практична робота велася в двох напрямках: селекція та первинне насінництво.
Активна робота по створенню нових сортів озимої пшениці була проведена під керівництвом М.М. Чекаліна та к.c-г.н. М.О. Добровольського. Обсяг селекційних інтересів з того часу постійно розширювався, в селекційні програми були включені і інші культури: горох, соя та просо, постійно вівся пошук шляхів покращення селекційного процесу. Перші сорти озимої пшениці - Коломак 3 та Коломак 5 були внесені в реєстр сортів рослин України у 1997 році, сорт гороху Норд - у 1993 році.
Селекція проса ведеться з 1991 року, заснована проф. Чекаліним М.М., проф. Тищенком В.М. Завдяки використанню сучасних методів індексної селекції та математичного моделювання вдалося отримати ряд сортів з унікальними властивостями:
Включені в Державний реєстр і впроваджені в виробництво сорти проса Полтавське золотисте, Золушка та Біла Альтанка, які мають високий потенціал врожайності, ультраскоростиглі, стійкі до осипання, вилягання і придатні до однофазного збирання.
Успішно ведеться селекція сортів безлисточкового гороху, стійких до вилягання і осипання. Створені в академії сорти гороху Норд, Полтавець 2, Зіньківський, Мазепа, Професор Чекалін є одними з кращих сортів, районованих в усіх зонах виробництва України.
Лабораторію «Селекції, насінництва та сортової агротехніки сої» заснувала у 2008 році Білявська Людмила Григорівна.
За цей час створено 26 сортів пшениці озимої, з яких 22 внесені до Державного реєстру сортів рослин України: Левада, Диканька, Коломак 3, Коломак 5, Українка полтавська, Сагайдак, Вільшана, Царичанка, Оржиця, Санжара, Соната полтавська, Полтавчанка, Кармелюк, Зелений гай, Радивонівка, Аріївка, на які виданні охоронні документи (свідоцтва та патенти). Внесені до Державного реєстру сорти гороху: Норд, Полтавець 2, Зіньківський, Мазепа, Апостол, Олеко, Професор Чекалін та три ультраскоростиглих сорти проса для пожнивних, поукісних посівів та для прямого комбайнування: Полтавське золотисте, Золушка, Біла альтанка. Сорти характеризуються високою зимостійкістю, великим врожаєм, високою якістю зерна, стійкістю до хвороб та шкідників.
З 2020 року внесений до Державного реєстру сорт гречки посівної Медова.
Зараз проходять державне сортовипробування 4 сортів пшениці озимої: 2 сорта проса: Чиста криниця, Біла лелека.