У рамках проведення щорічних зльотів іменних стипендіатів та відмінників навчання «Лідери АПК ХХІ століття», гарною традицією стала організація роботи круглих столів, в основі якої закладено пошук найраціональніших шляхів розв’язання існуючих на сьогоднішній день проблем агропромислового комплексу України.
15-18 травня 2013 року Полтавська державна аграрна академія приймала ювілейний, XV зліт іменних стипендіатів та відмінників навчання. Проведення круглих столів, на другий день зльоту, не просто виправдало, а перевершило всі сподівання організаторів та учасників. Для обговорення та пошуку ефективних шляхів вирішення актуальних проблем розвитку вітчизняного сільського господарства та економіки держави в цілому ініційовано роботу десяти круглих столів:
1. Інноваційні технології виробництва і переробки продукції тваринництва;
2. Сучасні напрями розвитку технологій та техніки в сільськогосподарському виробництві;
3. Актуальні проблеми фінансово-аналітичного та облікового забезпечення розвитку сільських територій;
4. Стратегія розвитку аграрного сектору економіки в контексті реалізації положень Ініціативи «Рідне село»;
5. Розвиток сільських територій як складова аграрної політики держави;
6. Ветеринарний та фіто санітарний моніторинг і контроль;
7. Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування;
8. Природне землеробство – шлях до здоров’я і добробуту нації;
9. Роль агрономії в забезпеченні харчової та енергетичної безпеки цивілізації;
10. Участь молоді у розвитку економіки та суспільства України.
Кафедра маркетингу Полтавської державної аграрної академії за підтримки деканату факультету економіки та менеджменту безпосередньо займалася організацією роботи 4-го круглого столу «Стратегія розвитку аграрного сектору економіки в контексті реалізації положень Ініціативи «Рідне село». Згідно Програми проведення XV зльоту іменних стипендіатів та відмінників навчання «Лідери АПК ХХІ століття» відповідний захід розпочався 16 травня 2013 року о 9:00 ранку та тривав включно до 16:00.
Робота круглого столу передбачала обговорення ряду актуальних питань, пріоритетними серед яких визначено наступні:
- трансформація управлінської парадигми в агарному секторі економіки;
- науково-практичні засади організаційного розвитку підприємств;
- перспективи застосування інноваційних технологій в аграрному виробництві;
- зміна маркетингової парадигми на продуктовому ринку України;
- проблеми забезпечення сталого розвитку сільських територій;
- організаційно-економічний механізм формування та розвитку економічного потенціалу аграрних підприємств.
Учасники круглого столу № 4 «Стратегія розвитку аграрного сектору економіки в контексті реалізації положень Ініціативи «Рідне село»
У рамках проведення 4-го круглого столу «Стратегія розвитку аграрного сектору економіки в контексті реалізації положень Ініціативи «Рідне село» взяли участь 12 студентів-відмінників із різних вищих навчальних аграрних закладів. Робота розпочалася зі вступного слова керівника круглого столу д.е.н., доцента, завідувача, професора кафедри маркетингу ПДАА Писаренка Володимира Вікторовича, а також привітанням від імені адміністрації в особі декана факультету економіки та менеджменту, директора ННІ економіки та бізнесу ПДАА, к.е.н., доцента Галича Олександра Анатолійовича. Підтримував своїх студентів та приймав участь в роботі круглого столу також і ректор Миколаївського національного аграрного університету, д.т.н., професор Шибанін В’ячеслав Сергійович.
Початок роботи круглого столу (зліва-направо: Писаренко В.В., голова круглого столу, д.е.н., доцент, завідувач, професор кафедри маркетингу; Галич О.А., декан факультету економіки та менеджменту, директор ННІ економіки та бізнесу, к.е.н., доцент)
Сценарій проведення 4-го круглого столу передбачав багатовекторне ознайомлення учасників та слухачів з історією та традиціями Полтавщини, презентацію доповідей директора Департаменту агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації Фролова Сергія Олександровича на тему «Тенденції розвитку АПК Полтавської області», а також керівника Полтавського обласного підрозділу впровадження Проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» Старчик Віталіни Миколаївни на тему «Досвід роботи проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду, фаза II в Полтавській області». Цікавим та корисним став виступ керівника відділу менеджменту та маркетингу одного із передових підприємств Полтавщини ТОВ «АПК «Докучаєвські чорноземи» Кобченко Михайла Юрійовича, який продемонстрував практичний аспект діяльності сучасного аграрного підприємства та його безпосередню участь в розвитку та розбудові сільських територій.
Виступ директора Департаменту агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації Фролова С.О.
Виступи керівника Полтавського обласного підрозділу впровадження Проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» та керівника відділу менеджменту і маркетингу ТОВ «АПК «Докучаєвські чорноземи» (зліва-направо: Старчик В.М., Кобченко М.Ю.)
Окрім презентації та обговорення попередньо підготовлених учасниками доповідей, передбачалося використання кейс-методу при вирішенні практичних проблем діяльності ТОВ «АПК «Докучаєвські чорноземи» учасниками круглого столу, на основі попередньо запропонованої змодельованої ситуації та вихідного матеріалу. Проте, насиченість та ініціативність обговорення запропонованої проблематики студентами-відмінниками, справжніми лідерами навчання, була настільки динамічною, що здавалося і дня не вистачить, щоб повністю виконати передбачений сценарій. Кожна доповідь та презентація не залишилися поза увагою. Рекомендації щодо вирішення існуючих проблем розробки та впровадження стратегії розвитку аграрного сектору економіки в контексті реалізації положень Ініціативи «Рідне село» представлено у Резолюції круглого столу.
Слід відзначити, що 4-круглий стіл відвідали також ректор Полтавської державної аграрної академії, к.е.н., професор Аранчій Валентина Іванівна та директор департаменту науково-освітнього забезпечення АПВ та розвитку сільських територій Міністерства аграрної політики та продовольства України Синявська Ірина Максимівна. Вони продемонстрували небайдужість, високу зацікавленість в роботі круглого столу, особливо враховуючи актуальність його тематики, та побажали учасникам плідної праці, подальших успіхів і натхнення, адже сьогоднішні лідери АПК ХХІ століття, кращі серед кращих відмінники навчання, вже завтра стануть основою розвитку нашої держави та її процвітання.
Виступ директора департаменту науково-освітнього забезпечення АПВ та розвитку сільських територій Міністерства аграрної політики та продовольства України Синявської І.М.
Найбільш активними учасниками зібрання визнано:
- Гайдай Олену Андріївну (Миколаївський національний аграрний університет),
- Горіховського Максима Володимировича (Подільський державний аграрно-технічний університет),
- Твардовську Віту Михайлівну (Миколаївський національний аграрний університет).
Привітання найактивніших учасників 4-го круглого столу
Всі учасники отримали пам’ятні подарунки, відзначені сертифікатами учасника, а найкращі – додатково нагородженні за ініціативність та лідерські якості.
Під час інтерв’ю, найактивніша учасниця 4-го круглого столу Гайдай Олена Андріївна відзначила актуальність та необхідність організації та проведення подібних заходів, особливо – круглих столів, адже «… як говорить народна мудрість – в спорі народжується істина». Звісно, істина роботи даного круглого столу в тому, що без суперечок, а саме в результаті діалогу, наукового обговорення та, в першу чергу, командної роботи і співпраці було виокремлено ряд рекомендацій, винесених в Резолюцію. Подальшого дослідження, на думку молодого науковця і просто освіченої чудової дівчини, потребує питання доцільності використання поняття «сталого розвитку», адже розвиток не може характеризуватися виключно сталістю свого процесу, він має бути динамічним, збалансованим. Необхідно активно працювати у частині інформаційно-роз’яснювальної роботи впровадження ініціативи «Рідне село», формувати дієві команди за участю як представників влади, старшого покоління, так і молодих ініціативних людей.
4-й круглий стіл надовго залишиться в пам’яті як учасників, так і організаторів, адже молоде покоління дійсно креативно та по-дорослому відповідально підходить до вирішення нагальних проблем розвитку економіки держави і сільського господарства в тому числі.
Лідери АПК ХХІ століття, яких гостинно приймала Полтавська державна аграрна академія, не лише словом, а й ділом показали, що вони не даремно отримали таке високе, почесне звання, дійсно займають активну життєву позицію та готові працювати заради світлого, процвітаючого майбутнього України.