Історія створення лабораторії енергозбереження та відновлювальних джерел енергії
У рамках міжнародного українсько-польського освітнього проекту у 2010 році на інженерно-технологічному факультеті була створена лабораторія «Енергозбереження та відновлюваних джерел енергії». Лабораторія створена для дослідження інноваційних енергозберігаючих технологій, технічних засобів та обладнання відновлюваної енергетики; підготовки кваліфікованих спеціалістів для їх розробки, монтажу й обслуговування.
Основні історичні етапи розвитку лабораторії
Перший сонячний колектор для забезпечення гарячою водою душової кабіни у будинку столової був встановлений ще у 2004 році. Це був перший досвід у використанні відновлювальної енергетики – енергії сонця. У 2008 році на даху 4-го корпусу було змонтовано вітровий генератор потужністю 700 Вт вітчизняного виробництва.
Але тільки у 2010 році дослідження ВДЕ та енергоощадних технологій завдяки ініціативі д.с.-г.н., професора Калініченко А.В. та за підтримки польського колеги професора Ришарда Титко було створено потужну матеріальну базу для створення лабораторії «Енергозбереження та відновлюваних джерел енергії». Тоді польською фірмою НЕОН на даху одного з гуртожитків академії було встановлено геліосистему з двох сонячних колекторів та розбудовано першу чергу лабораторії з обладнанням для монтажу та налагоджуванню геліосистем.
Подальша співпраця з польськими виробниками обладнання ВДЕ дозволило у 2011 році побудувати другу лабораторію з комплексною установкою теплозабезпечення. На даху будівлі кафедри терапії було встановлено 4 сонячних колектори різного типу.
3 етап розвитку лабораторії припав на 2013 рік, коли був виграний грант міністерства закордонних справ Республіки Польща на розвиток міжнародного українсько-польського освітнього проекту. В рамках цього етапу проекту була підвищена потужність геліосистеми, все обладнання підключене до об’єднаної комп’ютерної мережі. Це дає змогу за допомогою спеціальних програм проводити вимірювання багатьох параметрів, характеризуючих роботу системи та зберігати ці дані на сервері для подальшого аналізу. Аналіз роботи системи дає можливість отримувати порівняльну характеристику ефективності різних видів сонячних колекторів представлених зараз на світовому ринку в умовах Полтави та оцінити технічний та економічний ефекти застосування кожного з колекторів у різні періоди та на протязі всього року. Крім того, ми можемо виставляти ці дані у глобальній мережі інтернет та порівнювати їх з даними, наших краківських колег, що мають подібну лабораторну установку.
У лабораторії є й сонячна фотобатарея габаритними розмірами 1056 на 2030 мм. Технічні параметри її роботи також записуються спеціальними програмами на сервер.
Лабораторія має тепловий насос типу «повітря – повітря», який також підключений до комбінованої системи теплопостачання. Таким чином ми можемо отримувати дані та розраховувати коефіцієнт потужності при різних температурах навколишнього повітря.
Таким чином студенти та наукові співробітники мають можливість вчити та досліджувати роботу основних типів відновлюваних джерел енергії.
Діюче обладнання використовується як у навчально-наукових цілях, так і для забезпечення гарячою водою наших студентських гуртожитків і навчальної ветеринарної клініки. Загальний об’єм баків акумуляторів складає 640 літрів.
Основні напрями діяльності лабораторії
Основними напрямками діяльності навчально-наукової лабораторії є:
- провадження освітньої діяльності відповідно до освітніх програм підготовки здобувачів вищої освіти кафедри та факультету;
- проведення семінарів та тренінгів для студентів, вчених та представників промисловості у сфері енергозбереження та відновлюваних джерел енергії;
- надання консультаційних послуг у галузях інженерії та будівництва;<
- провадження наукових досліджень щодо енергоефективності та енергозбереження та вдосконалення технологій відновлюваних джерел енергії;
- розробка та впровадження енергоефективних технологій у будівництві, транспорті та агропромисловому виробництві;
- вивчення можливостей оптимізації енергоспоживання в різних сферах, включаючи домашнє господарство та агропідприємства;
- співпраця з підприємствами та громадськістю
Наукові здобутки лабораторії
Підручники, навчальні посібники, монографії
- Р. Титко, В.М. Калініченко Відновлювальні Джерела Енергії (досвід Польщі для України).: Навчальний посібник. – Варшава: OWG, 2010 - 530 с.
- Перспективи розподіленої енергетики в Україні //Колективна монографія «Розробка та вдосконалення енергетичних систем з урахуванням наявного потенціалу альтернативних джерел енергії».– Полтава: РВВ Полтавської ДАА, 2017. – С.56 – 61.
- Писаренко П. В., Горб О. О., Кулик М. І, Калініченко В.М. Аналітичний звіт щодо стану впровадження відновлюваних джерел енергії в Україні та діяльності організацій, інституцій, підприємств та фірм пов’язаних з цією діяльністю. - Полтава: ПДАА, 2017. – 160 с.
- Науково-обгрунтоване використання доступного потенціалу відновлюваних джерел енергії (сонячна, вітрова, геотермальна та енергія біомаси) на основі замкненого циклу – від виробника до споживача. //Колективна монографія «Оптимальні енергетичні системи з урахуванням наявного потенціалу відновлюваних джерел енергії у Лісостепу України»/ за ред. О.О. Горба, Т.О. Чайки, І.О. Яснолоб. – П.: ТОВ НВП Україна: РВВ ПДАА, 2019. 145 с.
- Калініченко В.М., Тараненко А.О., Чайка Т.О. Алгоритм визначення оптимального розташування вітрової електростанції в Україні: Енергоефективність і енергонезалежність сільських територій: передумови формування та функціонування: колективна монографія; за ред.Т. О. Чайки, І. О. Яснолоб, О. О. Горба. – Полтава : Видавництво ПП «Астрая», 2020. – С. 134 – 141.
- Калініченко В. М., Міщенко О.В., Колєснікова Л.А. Інтегральний показник екологічних ризіків застосування пести-цидів: Екологічні інновації у підвищенні економічної та продо-вольчої безпеки України: колективна монографія / за ред. О.О. Горба, Т.О. Чайки, І.О. Яснолоб. – П. : ТОВ НВП «Укрпромторгсервіс», 2020. – С.77-86.
- Калініченко В.М. , Горба О.О. , Чайки Т.О. , Яснолоб І.О. Екологізація методів отримання енергії: Посібник для супроводження дорадчої діяльності, П.: ТОВ НВП Україна: РВВ ПДАА, 2019. - 40 С.
- Науково-практичні рекомендації: Агроекологічне обґрунтування використання доступного потенціалу рослинних решток сільськогосподарських та фітомаси енергетичних культур / Горб О. О., Кулик М. І., Калініченко О.В., Калініченко В.М., Галицька М. А., Яснолоб І. О. – Полтава, 2017. – 40 с.
Патенти
- Тріскоріз Патент України на корисну модель. ПУ 125965, від 25.05.2018, бюл. № 10
- Композиція субстрату для виробництва біогазу патент Патент України на корисну модель ПУ 127773, від 27.08.2018, бюл. № 16 №127773
Послуги лабораторії
Лабораторія призначена для інформаційної підтримки сільськогосподарських підприємств у сфері енергозбереження та впровадження відновлюваних джерел енергії. Поєднання наукового підходу та застосування досвіду закордонних партнерів допоможе у розробці найефективніших шляхів і методів збереження енергії у сільськогосподарському виробництві.
1. Проведення енергетичного аудиту будівель та оформлення енергетичного паспорту будівлі з переліком заходів по енергозбереженню та модернізації будівлі.
За підсумками енергетичного обстеження оформляються енергетичні паспорти на кожен об’єкт (підприємство) з класом енергоефективності. В сертифікаті надається інформація про обсяг використовуваних енергоресурсів, показники енергетичної ефективності, про величину втрат і потенціал енергозбереження. Розробляється перелік заходів з енергозбереження та підвищення енергетичної ефективності, регламентованих за величиною витрат, терміну окупності та тривалості реалізації.
2. Консультування та попередні розрахунки проектів з відновлюваної енергетики, підбір енерегоефективного та енегозберігаючого обладнання та технологій для фермерських господарств, сільськогосподарських та переробних підприємств. Типові проекти обладнання приватних будинків енергозберігаючими системами та системами відновлюваної енергетики.
Контакти
навчально-наукова лабораторія «Енергозбереження та відновлювальних джерел енергії» будівля гуртожитку № 5, кафедри хірургії та акушерства.
Науковий керівник лабораторії – Олександр Брикун, к.т.н., доцент, доцент кафедри будівництва та професійної освіти ПДАУ; ауд.338.
моб. +380 (66) 712-14-63;
e-mail: oleksandr.brykun@pdau.edu.ua
Положення про лабораторію