31 жовтня 2024 року у рамках вивчення освітньої компоненти «Методи біотехнологічних досліджень» відбулось практичне заняття із залученням стейкхолдера – завідувачки лабораторії ТДВ «Диканського комбікормового заводу» Алли ПЕЛИХ на тему «Сучасні методи контролю якості та безпеки продукції біотехнологічного виробництва».
Начальник лабораторії якості виробництва Алла ПЕЛИХ
ТДВ «Диканський Комбікормовий Завод» входить до Групи компаній «Єдінство» (Полтава, Україна) і є виробником повнораціонних, збалансованих комбікормів для сільськогосподарських тварин. Технічна оснащеність комбікормового заводу дозволяє виробляти максимально широкий спектр преміксів, комбікормів, складних кормів, білково-мінерально-вітамінних добавок за рецептурою будь-якої складності і з застосуванням необхідної кількості і асортименту компонентів. Для контролю якості продукції на заводі функціонує виробнича лабораторія, оснащена сучасним обладнанням та устаткуванням.
Перш за все керівниця лабораторії, пані Алла, зробила огляд лабораторії та зазначила перелік досліджень, за якими фахівці лабораторії контролюють продукцію від виробників. Пані Алла детально розповіла про технологічний процес виробництва комбікормів, наголосила на важливості дотримання стандартів якості та безпеки, а також поділилася прикладами з власного досвіду щодо вирішення виробничих завдань і викликів. Особливий наголос було зроблено на процесі виконання досліджень від пробовідбіру до отримання результатів за допомогою програмного забезпечення, яким оснащений кожен прилад. Студенти ознайомились з принципом роботи апарату К'єльдаля, який призначений для визначення протеїну та азоту, апарату Сокслета, на якому визначають олійність продукції.
Апарат К'єльдаля
Лабораторія оснащена сучасним приладом NIRFlexSolids, модульним FT-NIR-спектрометром, що працює у ближньому ІЧ діапазоні, на якому контролюють якість зернової продукції.
Прилад NIRFlexSolids
Найбільшу увагу було приділено методам проведення досліджень на вміст мікотоксинів в зразках зернової продукції. В лабораторії цей вид досліджень виконується за допомогою приладу Multiscan FC, який дозволяє визначати вміст зеараленону, дезоксиніваленолу (ДОН), афлотоксину В1, охратоксину.
Як відомо, продукти метаболізму гриба Fusarium становлять загрозу як для життя людини, так і тварин. Гриб Fusarium у більшості своїй накопичується у зерні злакових культур (пшениці, рису, кукурудзи, ячменю, вівса, проса), бобових (сої, квасолі, сочевиці), насінні соняшника та винограду. Його токсичність переважає негативний вплив від синильної кислоти та стрихніну. Небезпека життєдіяльності гриба може проявлятися, як у період збирання врожаю, так і під час зберігання зерна за температури 24–35◦С і відносної вологості повітря понад 65%, які сприяють зараженню з наступним накопиченням мікотоксинів.
Для майбутніх фахівців з біотехнології даний вид досліджень заслуговує на особливу увагу, тому інженер-хімік Марія БІЛЕЦЬКА зробила особливий акцент на важливості визначення цих показників і детально розповіла про всі стадії дослідження.
Прилад Multiscan FC
Інженер-хімік Марія БІЛЕЦЬКА
Устаткування для проведення досліджень на приладі Multiscan FC
Під час заняття студенти ознайомилися з новітніми підходами до аналізу та контролю якості сировини і готової продукції, які застосовуються на комбікормових підприємствах, а також отримали практичний досвід у використанні обладнання лабораторії для оцінки біохімічних показників продукції.
Завдяки змістовний інформації, що надали фахівчині лабораторії, здобувачі вищої освіти поглибили свої знання щодо технологічних процесів виробництва комбікормової продукції, отримали цінний практичний досвід щодо проведення досліджень та зрозуміли важливість контролю якості продукції виробництва. До речі, всі співробітники лабораторії є випускниками різних років нашого факультету, тобто, освіта, яку вони отримали дозволила їм знайти гідний шлях для втілення набутих знань.
Дякуємо всім співробітникам лабораторії ТДВ «Диканського комбікормового заводу» за змістовну й цікаву зустріч!