Кафедра технологій дрібного тваринництва використовує будь-яку нагоду, щоб долучити стейкхолдерів до процесу вдосконалення викладання дисциплін професійної підготовки. Зокрема, випускниця факультету ТВППТ Полтавського державного аграрного університету Анна Бабін разом із викладачками кафедри Світланою Усенко, Ольгою Васильєвою, Тетяною Карунною та аспіранткою Юлією Карбан досконально обговорили програми викладання навчальних дисциплін за ОПП ТВППТ «Технологія органічної продукції тваринництва» (СВО магістр) і «Присадибне тваринництво» (СВО бакалавр) у напрямі поглиблення принципів органічного виробництва.
Анна й Олександр Бабін мають свою сімейну екоферму «Бабині кози», яка розташована у селі Галайки Київської області. Власники козиної ферми керуються екологічними підходами та виробляють смачну й корисну продукцію: 12 видів козячого сиру — м’які, тверді та напівтверді сорти. Нині на фермі утримують біля 200 голів кіз. Збір молока автоматизований. Спеціальна доїльна установка дозволяє одночасно доїти 12 кіз. За день на фермі збирають від 200 до 400 літрів козячого молока, за рік – до 80 тонн.
Щоб зробити своє підприємство максимально ефективним, замість газу використовують дрова, а воду протягом восьми місяців на рік нагрівають сонячні колектори. Придбати фермерські сири від ТМ «Бабині кози» можна через соцмережі та на виставках.
Анна й Олександр також розвивають зелений туризм. Майже щодня вони радо приймають гостей ферми. Здобувачі вищої освіти за ОПП ТВППТ із задоволенням проходять виробничу практику на цій сімейній екофермі.
Дійсно, нам варто повчитись у цих молодих амбітних і екологічно свідомих господарів.