Ведмежий горіх також називають деревовидною ліщиною. Він дуже міцний, як ведмідь. Мабуть, саме за це йому і дали таку назву. Фундук, (ліщи́на звича́йна або європе́йська (Corylus avellana) − багаторічна рослина
родини Березових, відома також в народі як «горі́шник», «орішина», «лісови́й горі́х») який є родичем, схожий з ним за своїми властивостями.
Багато в чому ведмежий горіх цінується за відмінні декоративні властивості. Крім того, це єдина рослина з роду ліщини, який має життєву форму у вигляді дерева. Висота може досягати 20-30 метрів. Живе цей горіх близько 200 років.
Стовбур рівний, покритий корою світлого кольору. Листя широкояйцеподібні, великі, черешок може мати довжину до 5 см. Плоди дрібні, вкриті товстою шкаралупою. Усередині захований горіх, але дістатися до нього не так вже й просто. Так що розколоти зубами шкаралупу краще не намагайтеся.
Що цікаво, плоди хоч і крупніше, ніж у лісового горіха, їстівна частина, тобто насіння, все одно менше. Плюс до всього, покрите товстим лушпинням. Їх основна перевага – це більш приємний смак в порівнянні з лісовим горіхом.
Деревина ведмежого горіха дуже високо цінується в меблевому виробництві, використовується при обробці салонів, кают, парадних залів. Вона мілкошарова, щільна, міцна з красивим рожевим відтінком.
Будівлі, зведені з ведмежого горіха, зберігаються століттями. Деревина, легко піддається обробці і поліровці, здавна застосовувалася населенням Закавказзя і Туреччини для виготовлення столярних і токарних виробів. Через красиву і міцну деревину рослина була по-хижацьки вирубана ще в дореволюційні часи і збереглася лише в важкодоступних гірських ущелинах. Здатність виростати на висотах 1500-1800 м над рівнем моря дозволила зберегти цю рослину від повного винищення. Горіх занесений до Червоної книги.
Ведмежий горіх росте переважно на території Кавказу, на Балканах, в Малій Азії, Ірані, також нещодавно його почали активно вирощувати на території України і в країнах Середземного моря. Садівники їх цінують, в першу чергу, за смачні плоди. Хоча декоративність стає приємним доповненням при вирощуванні в домашніх умовах.
Ведмежий горіх − один з важливих лісових енергоносіїв: у ранньовесняний період дає багато високоякісного пилку, який містить багато білків і вітамінів. Бджоли навесні часто збирають пилок ліщини для потреб сім'ї. Нерідко його заготовляють для підгодівлі бджіл узимку й ранньої весни. Для цього зрізані гілки ставлять у теплому місці у воду, горіх випускає сережки та розсіює велику кількість пилку. Його збирають та готують суміші для підгодівлі бджолиних сімей. Також бджоли збирають з горіха падевий мед.
У ведмежого горіха красива симетрична густа пірамідальна крона, яка не займає багато місця, та стрункий гарний стовбур. Деревина цінна, має чудове забарвлення червонуватого відтінку, міцна, легко піддається механічній обробці, придатна для переробки на фанеру.
Розмножується насінням і вегетативно - відводками і щепленням. У природних умовах відновлюється погано.