У зв’язку з об’єктивно зростаючою потребою народного господарства у підготовці бухгалтерів в Полтавському сільськогосподарському інституті у 1963 році було відкрито економічний факультет і створено кафедру бухгалтерського обліку та статистики. Першим завідувачем кафедри було призначено доцента Іващенка Василя Панасовича, який водночас протягом 1963-1968 років виконував обов’язки ректора інституту.
В Полтавському сільськогосподарському інституті Василь Панасович працював з 1938 р., у 1940 р. одержав науковий ступінь кандидата економічних наук, а в 1962 р. – вчене звання професора. Пріоритетними напрямками наукових досліджень Іващенка В. П. були організація виробничих процесів і норм виробітку в колгоспах, організація соціалістичного сільського господарства, статистики, бухгалтерського обліку. Серед працівників кафедри того часу, які здійснювали наукові дослідження, слід відзначити доцентів Безя Дениса Федоровича та Атрощенка Івана Вікторовича. Безь Д. Ф. працював на факультеті з 1963 р. і був керівником теми «Вдосконалення регістрів обліку при журнально-ордерній формі рахівництва».
Атрощенко І. В. у 1969 р. захистив кандидатську дисертацію на тему «Аналіз рентабельності виробництва яловичини у спеціалізованих господарствах Полтавської області». Пізніше проводив дослідження з вдосконалення обліку витрат та калькулювання собівартості сільськогосподарської продукції, впроваджував госпрозрахунок на тваринницьких фермах Полтавської області.
Викладачі кафедри бухгалтерського обліку, 1979 р.
Зліва направо: перший ряд – Вигутова Раїса Данилівна, Атрощенко Іван Вікторович, Фесенко Дмитро Мусійович, Кудрявцева Маргарита Михайлівна;
другий ряд – Ватуля Іван Данилович, Тимошенко Тетяна Миколаївна, Кириченко Ганна Андріївна, Лях Микола Сергійович, Косиця Віра Никифорівна, Кириченко Микола Степанович.
Упродовж перших 30 років існування профільна у сфері бухгалтерського обліку кафедра змінила кілька назв: статистики та бухгалтерського обліку; бухгалтерського обліку та статистики; бухгалтерського обліку та фінансів; бухгалтерського обліку, контролю, фінансів і аналізу господарської діяльності в сільському господарстві. В цей період на кафедрі викладалися не лише облікові дисципліни, але й фінансові та аналітичні, відповідно широким був і напрямок наукових досліджень.
З 1992 по 1994 рр. кафедрою бухгалтерського обліку завідував доктор економічних наук, професор Малиш Михайло Никифорович. Професор Малиш М. Н. проводив дослідження з аналізу господарсько-фінансової діяльності сільськогосподарських підприємств, сприяв впровадженню в аграрне виробництво досягнень науки у галузях нормування, планування, нових методів управління. Також він керував роботою аспірантів.
Викладачі кафедри бухгалтерського обліку і фінансів, 1992 р.
Зліва направо: перший ряд – Ватуля Іван Данилович, Фесенко Дмитро Мусійович, Кудрявцева Маргарита Михайлівна, Малиш Михайло Никифорович, Федорченко Ліна Сергіївна, Атрощенко Іван Вікторович, Кравченко Микола Іванович (головний бухгалтер інституту, сумісник кафедри):
другий ряд – Пугно Олена, Скляр Наталія Михайлівна, Ігнатова Людмила Миколаївна, Кравченко Микола Іванович ( проректор з адміністративно-господарської роботи, сумісник кафедри), Кочерга Світлана Вікторівна, Кириченко Микола Степанович, Гайдар Ніна Петрівна, Лях Микола Сергійович, Кириченко Ганна Андріївна, Рудич Алла Іванівна.
Упродовж 1999-2009 років кафедру очолював професор, заслужений працівник вищої школи, ветеран Другої світової війни Дмитро Мусійович Фесенко.
Дмитро Мусійович пов’язав свою долю з Полтавським сільськогосподарським інститутом у 1967 році, обійнявши посаду доцента кафедри бухгалтерського обліку. Відтоді він видав низку навчальних посібників, збірників завдань, задач, наукових статей. Протягом 1974-1988 років Д. М. Фесенко був проректором інституту з навчальної роботи. Як відповідальний працівник та відомий науковець, з 1986 року він керував відділом аспірантури. Під його керівництвом покращилася якість підготовки спеціалістів, а інститут потрапив до п’ятірки кращих аграрних закладів СРСР. Того ж року Д. М. Фесенку присвоєно вчене звання професора кафедри бухгалтерського обліку і фінансів та почесне звання «Заслужений працівник вищої школи УРСР».
В період своєї діяльності вчений багато друкувався в періодичних виданнях, прагнучи донести до користувачів порядок та напрями застосування внутрішньогосподарського розрахунку. Зокрема, на особливу увагу заслуговує стаття «Ключі до педагогічної майстерності. ВУЗ: проблеми, пошуки», опублікована 14 червня 1977 року в газеті «Зоря Полтавщини».
У 1999 році Д. М. Фесенко пройшов навчання з впровадження нової системи бухгалтерського обліку на основі міжнародних стандартів і зробив важливий внесок щодо її роз’яснення та подальшого вивчення. Він був одним із перших членів створеної у 2003 році Федерації аудиторів, бухгалтерів і фінансистів АПК України. Як голова територіального відділення ФАБФ АПК України в Полтавській області, професор Д. М. Фесенко проводив семінари в кожному районі з головними бухгалтерами сільгосппідприємств і районних управлінь сільського господарства з вивчення системи бухгалтерського обліку на основі міжнародних і національних стандартів.
З 2018 року на кафедрі започатковано щорічне проведення всеукраїнської науково-практичної конференції, присвяченій пам’яті Д. М. Фесенка «Актуальні проблеми та перспективи розвитку обліку, аналізу та контролю в соціально-орієнтованій системі управління підприємством», яка щорічно збирає близько 500 учасників з більш ніж 80-ти закладів вищої освіти України.
Оскільки у липні 2002 року було зафіксовано збільшення попиту на професію бухгалтера та відповідно збільшилися контингент студентів і професорсько-викладацький склад, відбулася реорганізація кафедри бухгалтерського обліку і аудиту, внаслідок якої утворилося дві кафедри – бухгалтерського обліку та організації обліку і аудиту (остання функціонувала як самостійний структурний підрозділ факультету обліку та фінансів до 2019 року).
Колектив кафедри організації обліку і аудиту, 2012 рік.
Зліва направо: верхній ряд – асистентка Пономаренко Т. В., ст. лаборантка Філоненко Л., лаборантка Фадєєва А., старший викладач Кравець О. М., к.е.н., доцентка Пилипенко К. А., ст. викладачка М’яка С. І., доцент Ватуля І. Д., ст. викладака Нездойминога О. Є., асистентка Ходаківська Л. О., асистентка Гринь В. І., к.е.н., доцентка Красота О. Г., ст. викладачка Мац Т. П.;
нижній ряд – к.е.н., доцентка Карпенко Н. Г, завідувачка, к.е.н., доцентка Левченко З. М., к.е.н., доцентка Тютюнник С. В., к.е.н., доцентка Дугар Т. Є.
Колектив кафедри бухгалтерського обліку, 2012 рік.
Зліва направо: верхній ряд – асистентка Прийдак Т. Б., асистентка Трушина А. Ю., лаборантка Сучкова Н. В.,
к.е.н., доцентка Пономаренко О. Г., к.е.н., доцентка Канцедал Н. А.,
к.е.н., ст. викладач Ліпський Р. В., к.е.н., доцентка Грибовська Ю. М.,
к.е.н., доцентка Остапенко Т. М., операторка Тараненко Л. А.;
нижній ряд – асистентка Яловега Л. В., лаборантка Гирява О. Я.,
ст. викладачка Ігнатова Л. М., к.філолог.н., доцент Скиданенко Ю. Д.,
к.е.н., доцентка Мокієнко Т. В., к.е.н., доцентка Єрмолаєва М. В., ст. лаборантка Кулинич Л. В.
Відповідно, кафедра бухгалтерського обліку продовжила виконувати свою історичну місію – надання якісних освітніх послуг з підготовки висококваліфікованих фахівців з бухгалтерського обліку, а також здійснення ґрунтовних наукових досліджень і проведення методичної, організаційної та виховної роботи студентів.
Восени 2009 року кафедру очолив д.е.н., професор В. Я. Плаксієнко. У його доробку – підручники з грифом МОН України, більше 20 посібників, фахові статті, тези доповідей на конференціях.
Однією з найбільш відомих наукових праць у сфері сучасного бухгалтерського обліку є колективна монографія «Бухгалтерський облік як наука: від основ до наукової картини світу» за загальною редакцією Плаксієнка В. Я., де всебічно розглянуті концептуальні засади функціонування облікової науки та перспективні стратегічні напрямки її розвитку.
Колектив кафедри бухгалтерського обліку, 2015 рік.
Зліва направо: нижній ряд – к.філолог.н., доцент Скиданенко Ю. Д., к.е.н., професорка Єрмолаєва М. В., к.е.н., доцентка Пономаренко О. Г., д.е.н., професор Плаксієнко В. Я., к.е.н., доцентка Канцедал Н. А., к.е.н., доцент Ліпський Р. В., асистентка Трушина А. Ю.;
верхній ряд – операторка Тищенко Т. О., к.е.н, ст. викладачка Черненко К. В., к.е.н, ст. викладачка Яловега Л. В., к.е.н., доцентка Грибовська Ю.М., к.е.н., доцентка Лега О. В., асистентка Прийдак Т. Б., к.е.н., доцентка Мокієнко Т. В., к.е.н., доцентка Остапенко Т. М., здобувачка Лазеба Є. С.
У 2019 році з метою забезпечення якості виконання навчального навантаження, а також єдиних організаційних та методичних підходів щодо освіти здобувачів за освітньо-професійними програмами Облік і оподаткування згідно затверджених навчальних планів, розподілу дисциплін у відповідності з показниками рівня наукової та професійної активності науково-педагогічних працівників відбулося злиття кафедри бухгалтерського обліку з кафедрою організації обліку і аудиту, внаслідок чого кафедра отримала назву – бухгалтерського обліку та економічного контролю.
У 2022 році на факультеті обліку та фінансів відбулася реорганізація, в рамках якої назву кафедри було синхронізовано з назвою спеціальності – обліку і оподаткування.
З вересня 2022 року кафедру очолила кандидат економічних наук, доцентка Канцедал Наталія Анатоліївна.
Завідувач, професорка кафедри обліку і оподаткування Канцедал Н. А.
Канцедал Н. А. навчалася у Полтавському державному сільськогосподарському інституті в період з 1994 по 1999 рік. Інтерес та любов до бухгалтерської професії ї з дитинства прищепив їй дідусь Пивовар Олександр Михайлович, що майже все трудове життя працював головним бухгалтером у аграрній сфері (КСП ім. Благоєва, с. Куликівка Полтавського району; КСП ім. Петровського, с. Василівка Полтавського району).
З вересня 1999 року Наталія Анатоліївна почала трудовий шлях на викладацькій ниві на посаді асистента кафедри бухгалтерського обліку Полтавського державного сільськогосподарського інституту. У 2001 році вступила до аспірантури Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» (м. Київ) без відриву від виробництва.
Наталія Анатоліївна є представницею та послідовницею наукової школи видатного українського вченого – Кірейцева Григорія Герасимовича, під керівництвом якого у 2006 році успішно захистила кандидатську дисертацію на тему «Облік розрахунків з підприємницької діяльності сільськогосподарських формувань» у спеціалізованій вченій раді Національного аграрного університету Кабінету Міністрів України (м. Київ).
Канцедал Н. А. є автором понад 160 наукових та навчально-методичних видань, її висока педагогічна майстерність підтверджується відкритою публікацією авторських методик викладання, що мають практично-орієнтований підхід та реально впроваджені у навчальний процес у Полтавському державному аграрному університеті для здобувачів першого та другого рівнів освіти за освітньо-професійними програмами Облік і оподаткування.
У 2009 році рішенням колегії Міністерства аграрної політики України Наталія Анатоліївна Канцедал нагороджена знаком «Відмінник аграрної освіти та науки» ІІІ ступеня, у 2011 році – отримала вчене звання доцента і в даний час є завідувачкою, професоркою кафедри обліку і оподаткування, гарантом освітньо-професійної програми Облік і оподаткування другого рівня вищої освіти.
Матеріально-технічна база кафедри систематично оновлюється й характеризується як інноваційне навчально-наукове середовище активних, цілеспрямованих, ефективних, успішних, креативних, всебічно розвинутих особистостей.
Для забезпечення належного рівня навчання на кафедрі обліку і оподаткування здійснюється постійна організаційно-методична робота, оновлення освітньо-професійних програм, взаємодія зі стейкголдерами.
Сьогодні на кафедрі обліку і оподаткування працюють:
-
Канцедал Наталія Анатоліївна – завідувачка, професорка кафедри, к.е.н, доцентка;
-
Єрмолаєва Марина Валентинівна – професорка кафедри, к.е.н, доцентка;
-
Лега Ольга Василівна – професорка кафедри, к.е.н, доцентка;
-
Тютюнник Світлана Василівна – професорка кафедри, к.е.н, доцентка;
-
Дугар Тетяна Євгеніївна – доцентка кафедри, к.е.н, доцентка;
-
Ліпський Роман Вікторович – доцент кафедри, к.е.н, доцент;
-
Мокієнко Тетяна Валодимирівна – доцентка кафедри, к.е.н, доцентка;
-
Прийдак Тетяна Борисівна – доцентка кафедри, к.е.н, доцентка;
-
Яловега Людмила Василівна – доцентка кафедри, к.е.н, доцентка;
-
Чіп Людмила Олександрівна – доцентка кафедри, к.е.н, доцентка;
-
Писаренко Алла Анатоліївна – старша лаборантка;
-
Супрун Вячеслав Анатолійович – завідувач навчально-наукової лабораторії;
-
Ульзутуєва Аліна Юріївна, Карпусенко Євгенія Андріївна – оператори ЕОМ.
Колектив кафедри бухгалтерського обліку, 2022 рік.
Зліва направо: нижній ряд – к.е.н., доцентка Чіп Л. О.; к.е.н., доцентка, професорка кафедри Тютюнник С. В.; к.е.н., доцентка Черненко К. В.; к.е.н., доцентка Канцедал Н. А. (завідувачка, професорка кафедри); к.е.н., доцентка Яловега Л. В.; к.е.н., доцентка Мокієнко Т. В.; асистент Палій М. О.; к.е.н., доцентка Сіренко О. В.;
верхній ряд – к.е.н., доцент Ліпський Р. В.; оператор Писаренко А. А.; ст. лаборантка Гирява О. Я.; к.е.н., доцентка, професорка кафедри Єрмолаєва М. В.; к.е.н., доцентка, професорка кафедри Лега О. В.; к.е.н., доцентка Дугар Т. Є.
Для підвищення якості навчального процесу до викладання окремих освітніх компонентів також залучаються особи за внутрішнім та зовнішнім сумісництвом, у тому числі й практикуючі бухгалтери.
Науково-педагогічні працівники кафедри мають високі показники професійної активності у відповідності до ліцензійних умов провадження освітньої діяльності, основні результати наукової творчості систематично публікують у відкритих виданнях, у тому числі й міжнародних наукометричних базах Scopus і Web of Science.
Щорічно викладачі кафедри проходять стажування та підвищення кваліфікації за профілем викладацької діяльності, освоюють нові напрями у сфері інформаційних технологій бухгалтерського обліку, зокрема є сертифікованими користувачами програм Універсал 7, Agri-Аналітика, Ме.Doc та інших.
У 2023 році викладачі кафедри Канцедал Н. А., Дугар Т. Є. та Чіп Л. О. взяли участь у рамках співпраці з Університетом Лестера (Велика Британія) взяли безпосередню участь у роботі Міжнародної конференції «Індустрія 4.0 для ланцюгів постачання агропродовольчої продукції: вирішення соціально-економічних та екологічних викликів в Україні», зокрема, було презентовано наукову працю «Features and Prospects of Industry 4.0 in the Agrarian Sector of Ukraine in Wartime: Economic and Accounting Aspects». Вона стала продовженням започаткованого на кафедрі у 2021 році дослідження, орієнтованого на науковий пошук інституційної моделі інтеграції технологій сільськогосподарського виробництва з обліково-інформаційними системами.
На фото: завідувачка, професорка кафедри обліку і оподаткування Канцедал Н. А. (друга справа) та доцентка Дугар Т. Є. (перша зліва) у складі делегації ПДАУ в університеті Лестера (Велика Британія)
Також активно розвивається студентська наукова діяльність, внутрішня та зовнішня академічна мобільність здобувачів, яка передбачає навчання за окремими освітніми компонентами в інших закладах вищої освіти, у тому числі й закордонних. Діє студентський науковий гурток «Клуб сучасного бухгалтера», члени якого займаються науковими дослідженнями в галузі бухгалтерського обліку, активно долучаються до наукових конференцій, конкурсів студентських наукових робіт, олімпіад з профільних дисциплін. Традиційною для кафедри стала робота з проведення студентських конференцій за результатами проходження виробничих практик.
Постійний попит на бухгалтерську професію сприяє розширенню виробничих зв’язків з підприємствами різних форм власності, що пропонують надання першого робочого місця здобувачам та випускникам освітньо-професійних програм спеціальності «Облік і оподаткування», які у подальшому підтримують тісні контакти із кафедрою. Зокрема, кафедра пишається випускниками Іриною Тютюнник та Вікторією Дугар, що працюють у компанії PwC – лідера у сфері надання професійних послуг у світі (входить у велику четвірку найбільших компаній світу з надання аудиторських та консалтингових послуг).
Також фахівці PwC проводять тематичні гостьові лекції, розповідаючи про бенефіти компанії, що дозволяють залучати та утримувати максимально компетентних і професійних співробітників, зацікавлених у кар’єрному рості та утриманні кращих позицій свого роботодавця на ринку професійних послуг.
На фото: анонс тематичної лекції від фахівців PwC (ПДАУ, 2023 рік)
Варто також відзначити тісну співпрацю з ТОВ «Астарта-Сервіс», зокрема щодо обговорення проєктів освітньо-професійних програм, практичної підготовки студентів, навчання з елементами дуальної освіти, гостьових лекцій провідних фахівців з бухгалтерського обліку.
Традицію робочих візитів представників ТОВ «Астарта-Сервіс» на кафедру обліку і оподаткування започатковано 22 лютого 2023 року за сприяння відділу практичної підготовки ПДАУ. У складі делегації прибули: Боронило Наталія (фінансова директорка), Стояновської Ірина (керівниця відділу нормативно-довідникової інформації) та Мартинюк Аліна (провідний фахівець з підбору та адаптації персоналу).
Мета візиту – актуалізація затребуваності професії бухгалтера та поглиблення співпраці щодо підготовки фахівців за освітніми програмами спеціальності Облік і оподаткування.
На фото: зустріч з представницями ТОВ «Астарта-Сервіс» (кафедра обліку і оподаткування ПДАУ, 2023 рік);
зліва направо: Аліна Мартинюк (провідний фахівець з підбору та адаптації персоналу); Наталія Канцедал (заівдувачка, професорка кафедри обліку і оподаткування); Тетяна Браславець (керівниця відділу практики ПДАУ); Наталія Боронило (фінансова директорка); Ірина Стояновська (керівниця відділу нормативно-довідникової інформації)
2024 року з метою об’єднання для підготовки кваліфікованих кадрів і розвитку інновацій на рівні університету було підписано меморандум з ПП «Компанія «НАДЕЖДА», з якою кафедра обліку і оподаткування тісно співпрацює вже понад 10 років, зокрема щодо задоволення кадрової потреби у кваліфікованих бухгалтерах, завдяки чому наразі в групі компаній «НАДЕЖДА» із 56 бухгалтерів 24 є випускниками факультету обліку та фінансів.
На фото: підписання меморандуму про співпрацю з представником ПП «Компанія «НАДЕЖДА» Віктором Яколенком (ПДАУ, 2024 рік)
На сьогодні головною метою діяльності кафедри є відповідність стратегічним цілям і місії факультету обліку та фінансів – полікомпонентного підрозділу Полтавського державного аграрного університету, інтегрованого у міжнародний освітній і науковий простір, що забезпечує центральні регіони України висококваліфікованими та конкурентоздатними на ринку праці спеціалістами у сферах обліку й оподаткування.