23 лютого 2023 року в Полтавському державному аграрному університеті на кафедрі інформаційних систем та технологій відбулася робоча зустріч у форматі круглого столу, яка була присвячена інноваційним технологіям в агросекторі та інформаційним технологіям у формуванні планів просторового розвитку територіальних громад.
У засіданні круглого столу взяли участь: заступник начальника Полтавської ОВА Олексій Бруслик, директор Департаменту агропромислового розвитку Сергій Фролов і його заступник, начальник управління фінансового забезпечення, економічної стратегії інвестиційної політики та моніторингу використання земельних і водних ресурсів Віктор Скриль, в. о. ректора Полтавського державного аграрного університету Валентина Аранчій, перший проректор ПДАУ Олександр Галич, керівник відділу продажів компанії «Culver Aviation» (м. Київ) Денис Судика, керівник центру впровадження Індустрія 4.0 Володимир Муравльов і члени наукової ради центру впровадження Індустрія 4.0, зокрема завідувач кафедри інформаційних систем та технологій ПДАУ Юрій Уткін, професорка Олена Копішинська, доцент Ігор Слюсарь та інші.
Володимир Муравльов презентував результати діяльності центру впровадження Індустрії 4.0, одного із перших серед університетів України, який був відкритий 1 вересня 2021 р. у ПДАУ на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 750 «Щодо сприяння впровадженню технологічного підходу "Індустрія 4.0" в Україні». На сьогодні центр є осередком з розроблення та просування численних інноваційних проєктів, співпрацює з АППАУ та долучився до створення в Україні мережі DIH (Digital Innovation Hubs). За півтора року роботи були проведені численні регіональні та всеукраїнські конференції й зустрічі, понад 20 виїзних семінарів за участю представників територіальних громад.
Головними напрямами діяльності центру є впровадження широкого спектра сучасних інноваційних технологій, формування зв’язків між бізнесом, який розробляє сучасні технології, виробничими підприємствами, закладами вищої освіти, науковими установами, органами державної влади та об’єднаннями громадян. Доповідач коротко ознайомив зі змістом проєктів, які подавалися для отримання міжнародних грантів («Говерла», Erasmus) і пов’язані з просторовими планами розвитку територіальних громад Полтавського району, а також пілотних проєктів, які вже стартували в Котелевській і Карлівській громадах.
Юрій Уткін та Ігор Слюсар висвітлили участь науковців у розробленні так званих технологій подвійного призначення зі сфери фундаментальних і прикладних досліджень. Зокрема проєкт «Розроблення системи дистанційного виявлення вибухонебезпечних предметів та мін» було подано на участь у конкурсі проєктів фундаментальних та прикладних наукових досліджень і науково-технічних розробок на 2023 рік. Запропонована технологія отримала патент.
Проєкт «Цифровізація та автоматизація місцевого самоврядування на основі застосування європейських стандартів» подано на участь у конкурсах програми ЄС «Erasmus+» за напрямом Жана Моне на 2023 рік.
Актуальність цих та інших напрямів роботи тісно пов’язана з пошуком і формуванням відповідного інструментарію для успішного виконання законів України, урядових постанов, зокрема й постанови КМУ № 632 від 09.06.2021 р. «Про визначення формату електронних документів комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади, генерального плану населеного пункту, детального плану території».
Денис Судика представив інноваційні напрацювання української компанії «Culver Aviation» та неперевершені можливості надсучасних БПЛА власної розробки, які можна використовувати не лише під час дії воєнного стану, але й у мирний час, адже вони мають невичерпний набір функцій для збору всіх видів інформації з подальшою обробкою на основі штучного інтелекту для використання у відновленні територій, проведенні великого обсягу регламентних робіт як у сільському господарстві, так і в транспортній галузі та будівництві з визначенням точної мапи робіт, локацій, обсягів і контролю виконання. Компанія нещодавно уклала договір про співпрацю з ПДАУ та активно підтримує ідеї тристоронньої співпраці між університетами, ІТ-компаніями та представниками агросектора й територіальних громад, органами влади та іншими.
Для стейкхолдерів магістерської освітньої програми «Інформаційні управляючі системи та технології» Олена Копішинська представила зміст підготовки магістрів і бакалаврів зі спеціальності 126 Інформаційні системи та технології, яка акредитована в ПДАУ, а випускники – здобувачі вищої освіти за цією спеціальністю – посідають гідне місце в сферах упровадження ІТ-технологій.
Представлені у рамках засідання інноваційні продукти дали змогу окреслити перспективу створення якісно нової екосистеми інформаційних технологій для виконання більшості завдань об’єднаних територіальних громад і їхнього розвитку, а також застосування їх в інших сферах діяльності.
У підсумку засідання робочої групи було прийнято рішення про необхідність подальшої популяризації вітчизняних інноваційних технологій та інформаційних систем; проведення практичної роботи в якомога більшій кількості територіальних громад області з метою активізації та вдосконалення робіт зі створення просторових планів розвитку громад і їхньої ефективності; ознайомлення широкого кола зацікавлених осіб із наявними розробками та інноваційними підходами, які висвітлюються в роботі центру впровадження Індустрія 4.0, компанії Culver Aviation і наукової спільноти ПДАУ, можуть стати корисними під час відновлення України та співвідносні з євроінтеграційними напрямами.
Заплановано проведення масштабного круглого столу за участю всіх присутніх категорій сторін, а також компанії USAID, представників всеукраїнських ІТ-компаній, територіальних громад з метою ознайомлення з наявними можливостями для спільної роботи та впровадження інноваційних проєктів на вимогу часу.