22 березня 2023 року у Полтавському державному аграрному університеті відбулася ІV Всеукраїнська науково-практична конференція «Мова і міжкультурна комунікація: теорія та практика», яку зініціювала кафедра гуманітарних і соціальних дисциплін. Співорганізаторами наукового зібрання стали Державний заклад «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» та Національний університет біоресурсів і природокористування України.
Цьогоріч у конференції взяли участь провідні науковці, викладачі, здобувачі різних рівнів вищої освіти, які представляли близько 30 вишів і наукових установ з різних міст України – Полтави, Києва, Харкова, Дніпра, Донецька, Луганська, Кривого Рогу, Запоріжжя, Івано-Франківська, Вінниці, Тернополя, Горлівки, Черкас.
Приємно відзначити, що конференція об’єднала шанувальників наукового слова не лише з України, а й з Німеччини (Вільний університет Берліна) та Польщі (Жешувський університет).
На цьому науковому заході обговорювалися актуальні проблеми репрезентації національномовної картини світу; лінгвокультурологічного, лінгвокогнітивного, етнолінгвістичного, соціокультурного, літературознавчого та психологічного аспектів міжкультурної комунікації; теорії і практики перекладу; інноваційних технологій організації навчального процесу.
Пленарне засідання урочисто відкрили перший проректор ПДАУ кандидат економічних наук, професор Олександр Галич, проректорка з науково-педагогічної роботи і перспективного розвитку ПДАУ докторка історичних наук, професорка, магістриня філології Тамара Шаравара; кандидатка філологічних наук (PhD докторка філософії) кафедри романо-германських мов і перекладу НУБіП України Юлія Молоткіна та завідувачка кафедри гуманітарних і соціальних дисциплін ПДАУ кандидатка філологічних наук, доцентка Наталія Сизоненко, які сердечно привітали усіх присутніх із початком роботи конференції.
Наталія Сизоненко під час виступу з доповіддю «Мовні ресурси реалізації тактики покликáння на авторитет у наукових статтях» чітко окреслила основні мовні засоби, які використовують автори для покликáння в наукових розвідках у межах комунікативно-прагматичного напряму.
Тетяна Луньова, кандидатка філологічних наук, доцентка, доцентка кафедри англійської та німецької філології Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, здійснила цікавий лінгвокогнітивний і когнітивно-поетологічний аналіз «контрасту» між німецькою та англійською культурами в есе Майкла Хофманна про Отто Дікса.
Здобувачка вищої освіти 4 курсу першого (бакалаврського) рівня за спеціальністю Філологія (спеціалізація Германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська) Полтавського державного аграрного університету Дарина Шевченко дослідила молодіжний сленг у романі Джона Гріна «У пошуках Аляски».
Про можливості перекладу та культури штучного інтелекту розповіла кандидатка педагогічних наук, доцентка доцентка кафедри економіки, підприємництва і маркетингу Черкаського державного бізнес-коледжу Ірина Іванова.
Викладачка кафедри теорії та практики перекладу ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» Ольга Корінська виступила з надзвичайно важливою й актуальною доповіддю «Підготовка фахівців із перекладу в умовах війни та післявоєнного життя».
Здобувачка вищої освіти 1 курсу третього (освітньо-наукового) рівня за спеціальністю Філологія (спеціалізація Англійська література) Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Яна Сухіна представила результати наукових пошуків на тему «Концепт "подорож" в англійському літературознавстві».
Здобувач вищої освіти 1 курсу другого (магістерського) рівня за спеціальністю Філологія (спеціалізація Германські мови та літератури (переклад включно) перша – англійська) Національного університету біоресурсів і природокористування України Євгеній Горькавий зосередився на аналізі дискурсивних стратегій та їх варіантах в англомовному публічному виступі.
Конференція стала справжньою науковою платформою для плідної інтелектуальної роботи і жвавої дискусії.
Організатори заходу вдячні всім, хто долучився до відеозустрічі, а також колегам із полтавських вишів, які завітали до ПДАУ. Бажаємо шановним учасникам конференції натхнення, плідної праці на благо України, миру й добра!