UPSHIFT. Досвід реалізації грантів студентською молоддю: як перетворити ідею на дієвий проєкт

Студенти факультету обліку та фінансів ПДАУ отримали запрошення взяти участь у інноваційній програмі під назвою UPSHIFT, що реалізовується у Полтавській області в 2024 році, громадською організацією «NOVA UNITED» в рамках програми «Розвиток потенціалу молоді в Полтавській та Сумській областях» за фінансової підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та Федерального міністерства економічного співробітництва і розвитку Німеччини (BMZ) через державний банк розвитку KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau).

UPSHIFT – це глобальна програма, що реалізується у понад 40 країнах. Вона надає молоді й підліткам навички 21 століття та ресурси, щоб визначити проблеми своїх громад та запропонувати інноваційні рішення цих проблем.

Студенти сформували команду однодумців, під назвою ''МАЛІБУ'', розподілили між собою обов'язки та задачі, визначили проблему, яку хотіли вирішити. Важливо, що на вході UPSHIFT не працює з готовими рішеннями: вся програма побудована таким чином, щоб молоді люди навчились крок за кроком проходити шлях від “ми бачимо проблему” до “у нас є рішення”. При цьому велика увага приділяється креативності та пошуку нестандартних рішень, тому ми ретельно підходили до пошуку та вибору проблеми і все ж таки з'ясували, що у молоді віком 17-24 років міста Полтави недостатньо вмінь та навиків для виживання в екстремальних умовах під час воєнного стану.

 Наступним кроком була реєстрація на відкритий набір у регіоні і очікування результатів відбору. На проєкт подали заяви 40 команд з різними проблемами, але до наступного етапу відбиралися лише 10. Через декілька днів пройшли співбесіду, і за результатами конкурсного відбору потрапили у навчальний буткемп UPSHIFT, що проходив на базі Обласного молодіжного центру міста Полтава. Протягом 4-х днів учасники і учасниці знайомились між собою, вчилися взаємодіяти у команді, досліджували проблему, з якою прийшли у програму, визначали цільову аудиторію, проєктували, створювали концепцію своїх проєктів та презентували їх експертам та експерткам.

За результатами пітчингу (коротка та структурована презентація проєкту перед грантодавцями), команда отримали фінансування та менторську підтримку, адже в такий короткий термін ми вже мали повністю готовий проєкт, який назвали ''Виживання в екстремальних умовах''. Планом нашого задуму стало проведення 3 етапних курсів, які допоможуть бути готовими до будь-яких екстремальних ситуацій, а саме:

1.        Перша психологічна допомога, де можна дізнатись, як зберігати ясність думок і допомагати іншим у стресових ситуаціях, а також як зібрати сучасну тривожну валізу.

2.        Домедична допомога, де навчатимуть як зупиняти кровотечі, проводити серцево легеневу реанімацію та накладати турнікет.

3.        Заключним етапом стали заходи з мінної безпеки і туризму, де охочі змогли опанувати дії під час обстрілів, навички орієнтування на місцевості, облаштування місця для ночівлі та вʼязання вузлів.

 Наступним етапом було втілення проєкту. Спочатку студенти розробили кошторис, де визначили вартість необхідних матеріалів та обладнання для його реалізації. Згодом, знайшли і заключили договори з кваліфікованими експертами, які проводили відповідні тренінги. Після чого, чітко визначили місце і дати реалізації заходів. У соціальних мережах ми почали активно поширювати інформацію стосовно всіх найближчих подій та занять. Взагалі, загальна тривалість програми становить 3-4 місяці, які охоплюють період від подачі та розгляду заявок і до завершення проєкту. Учасники, які успішно пройшли курс, отримують офіційно затверджені представниками програми, сертифікати, блокноти і браслети. Пройшовши програму, кожен стає частиною величезної спільноти, яку об’єднує світогляд, цінності та прагнення змінити світ на краще.

Завдяки програмі UPSHIFT, студенти навчилися висловлювати свою думку, підвищили свою спроможність, а також підготувались до викликів сучасного життя.