Наша планета переживає велику екологічну кризу. Ми часто скаржимось на погане повітря, неякісну воду, бруд на дорогах, погіршення здоров’я, неякісні продукти, вирубку лісів, підвищення тарифів на енергію… І якщо ми будемо продовжувати лише пасивно спостерігати, то подальше погіршення стану планети неминуче. Фахівці вважають, що у нас є ще максимум 50 років, щоб запобігти необоротним екологічним змінам.
У наш час екологія вийшла за межі природничих наук і набула суспільного значення. Україна правова держава, в якій охорона навколишнього середовища, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини – невід'ємна умова сталого економічного та соціального розвитку України. Тому доцент кафедри бухгалтерського обліку та економічного контролю Роман ЛІПСЬКИЙ разом з здобувачами вищої освіти першого курсу спеціальності 071 Облік і оподаткування на кураторській годині замислилися над проблемами та порадами збереження навколишнього середовища та подивилися документальний фільм "Планета Земля" від BBC.
Пропонуємо Вам декілька порад, дотримуватись яких дуже просто.
Будьте мудрим споживачем. Купуйте речі тільки, якщо вони дійсно Вам потрібні: подумайте гарненько перед покупкою, відмовтеся від спонтанних придбань, готуйте список необхідних покупок перед тим, як йти в магазин. І пам’ятайте: краще один раз купити якісну річ, ніж кілька разів дешеву. Афоризм «Скупий платить двічі» тепер стосується і екології. Не хворійте на марнотратство.
Не купуйте сміття: віддавайте перевагу товарам без зайвої упаковки. Навіщо вам ще один красивий пакетик-коробочка-баночка, якщо користуватись ними Ви все одно не будете?
Відмовтесь від одноразових пластикових пакетів. Пластик не розкладається природним шляхом: в Тихому океані вже утворився острів, який повністю складається з відходів життєдіяльності людини. Наївшись такого сміття, щорічно гине 100 тисяч тварин. Тому краще носити з собою зручну багаторазову екоторбу, яка буде корисна для екології і допоможе заощадити сотню-дві гривень, позбавивши від необхідності щоразу купувати новий пластиковий пакет.
«Ні» одному разу. Намагайтеся не купувати продукцію одноразового використання: посуд, серветки, станки для гоління, ручки, замість цього віддайте перевагу відповідним багаторазовим речам. Менше сміття – менше проблем!
Сортуйте сміття, адже 1 тонна макулатури збереже 17-20 дерев, а 1 т вторинних полімерів (пластмаси) збереже 16 т сирої нафти. Якщо у Вас під будинком вже з’явилися окремі контейнери для побутових відходів і пластику-скла-металу-паперу, то гріх цим не скористатись. Якщо такого немає, то можете звернутись в пункти прийому вторсировини, або ж складіть акуратно пачки паперу, пляшки, пластик біля смітника і кому-небудь вони точно знадобляться.
Бережіть воду. Якщо порівняти Землю з головою немовляти, то запаси прісної води – це лише сльозинка в його очах. Вчені прогнозують, що до 2050 року запаси прісної води практично вичерпаються, а 4 млрд людей навіть не зможуть задовольнити добову потребу в питній воді. Банальне «закривайте кран, поки чистите зуби» має глибокий зміст: якщо так робити, то витрачається 1 л води, в той час як при відкритому крані витікає 6 л/хв. Скоротіть час перебування в душі, уменшіть натиск, придбайте спеціальну економічну насадку з функцією повітряного душу (насичує потік води повітрям). Ремонтуйте протікаючі крани.
Бережіть енергію. Виробіть звичку вимикати світло, залишаючи приміщення на довше, ніж на 15 хвилин. Використовуйте енергозберігаючі лампи, які служать в 12 разів довше і споживають на 80% менше енергії. Вимикайте з розетки непотрібну техніку, таким чином, Ви заощадите до 40% даремно витраченої електроенергії.
Економ-режим. При покупці звертайте увагу на економічність техніки (маркування А, А+, Energy Star), таким чином можна зменшити свій рахунок за електроенергію на 30%.
Про папір. Економте папір: друкуйте з двох сторін, використовуйте чернетки. Економія 25 пачок паперу врятує одне вирубане дерево! Віддавайте перевагу паперу, вибіленому без хлору (з маркуванням PCF) та виробленому з контрольованих насаджень (з маркуванням FSC).
Про машину. Купуйте економічну машину. Регулярно міняйте фільтр і качайте шини. Такі дії збільшать кількість кілометрів на літр бензину.
Про чистоту. Звичайні миючі засоби містять фосфати, які, потрапляючи у водойми, сприяють бурхливому «озелененню» води. Також фосфати не проходять через фільтри і можуть знову потрапляти в наш будинок через систему центрального водопостачання. Тому слід віддавати перевагу екологічним миючим засобам або мильним горіхам, які нешкідливі і на 98-100% розкладаються в природних умовах.
Про косметику. Віддавайте перевагу натуральній, а ще краще, органічній косметиці, яка не містить штучних добавок і продуктів нафтохімії.
Про харчування. Відмовтеся від фаст-фуду, готуйте вдома і вечеряйте разом всією сім’єю. Вибирайте продукти харчування місцеві (так витрачається менше палива на транспортування), сезонні і, по можливості, органічні. При вирощуванні останніх не використовуються пестициди (більшість яких виготовлено з нафти), витрачається менше води та енергії, і відновлюється ґрунт.
Про дітей. Уявіть лише: якщо дитина використовує виключно одноразові підгузки, то поки дитина виросте, зросте також гора сміття, масою в 1 000 кг! Відмовтеся від памперсів і переходьте краще на систему природного сповивання або на одноразові підгузки, здатні розкладатися в природі.
Про домашній затишок. Максимально віддавайте перевагу всьому натуральному: меблям, текстилю, предметам інтер’єру.
Посадіть дерево і підтримуйте людей, які зберігають і захищають наші ліси. Дерева поглинають тонну СО2 протягом свого життя, очищуючи повітря. Дерева також забезпечують тінь і скорочують витрати на роботу кондиціонера від 10 до 15%.
Еко-фішки. Не проходьте повз різних еко-предметів, наприклад: зошитів або туалетного паперу з переробленого паперу, біо-пакетів для сміття, що розкладаються протягом 3 років, або магнітної кульки, що дозволяє пом’якшити воду і знизити витрату порошку.
Будьте винахідливі. Не поспішайте викидати або купувати що-небудь нове. Ввімкніть уяву і подаруйте старій речі нове життя.
І наостанок, полюбіть природу. Так, Ви захочете захищати її і зрозумієте, що кожна Ваша дія має силу! А Ваші діти і онуки скажуть Вам: «Дякую, що зробив світ кращим».
Матерал взятий з сайту: http://solvetpv.lviv.ua/