Виставка «Видатні жінки-науковці Польщі»

27 квітня у Полтавській державній аграрній академії відкрито виставку присвячену видатним жінкам Польщі. Підготували виставку у Польській академії наук, а до Полтави вона потрапила дякуючи Генеральному Консулу Республіки Польща в Харкові.

На відкритті виставки у вступному слові Генеральний Консул Республіки Польща у Харкові пан Ян Гранат зазначив, що вибір місця для розміщення виставки не був випадковим, а саме, осередок науки, освіти і культури – Полтавська державна аграрна академія, є одним із найпотужніших вищих навчальних закладів у Полтаві. Її науково-освітній комплекс – найбільший в області та один з найбільших в Україні серед профільних вищих навчальних закладів. В академії налагоджена тісна українсько-польська співпраця. На базі ВНЗ створена унікальна українсько-польська лабораторія відновлювальних джерел енергії, реалізований польсько-український проект з навчання жінок з сільської місцевості Полтавщини основам ведення агротуристичної діяльності, функціонує польський гурток «Стаємо ближчими» та курси польської мови, триває обмін студентами і викладачами із польськими закладами освіти.

Крім того, звернув увагу пан Ян Гранат у привітальному слові, керує навчальним закладом жінка – доктор економічних наук, професор Аранчій Валентина Іванівна.

«Підтримка тісного співробітництва та розвиток ділових відносин з Польщею має надзвичайно важливе значення, а сам візит Генерального Консула Республіки Польща в Харкові пана Яна Граната та Консула пані Галини Гранат сам по собі є надзвичайною подією в житті академії – зазначила Валентина Іванівна. – У рамках численних програм обміну студентами, викладацькими і науковими кадрами студенти і співробітники ПДАА отримали і продовжують отримувати чудові, унікальні можливості навчатися та проходити стажування в провідних навчальних закладах Польщі, удосконалювати знання польської мови в автентичному середовищі, знайомитися з історією та культурою Польщі. Аналогічні можливості надаються українською стороною польським партнерам. Потенціал українсько-польських відносин відзначається широкими можливостями у галузі освіти та науки, а також географічною близькістю, спільною історією і культурою».

За сприяння розвитку польсько-української співпраці Генеральний Консул Республіки Польща у Харкові пан Ян Гранат вручив Ректору Полтавської державної аграрної академії професору Аранчій В.І. ювілейну Срібну Медаль з зображенням картини Яна Матейко «Конституція 3 травня» (Конституція Речі Посполитої 3 травня 1791 – перша конституція в Європі і друга у світі, після Конституції США).

Консул з питань наукової, освітньої та культурної співпраці Галина Гранат провела для присутніх на відкритті оглядову екскурсію по виставці.

В експозиції представлені копії документів, фотографії, що відображають життєвий і наукових шлях видатних жінок-науковців Польщі, дослідження яких стосуються різних галузей науки.

Найбільше матеріалів присвячено родині Склодовських. Марія Склодовська-Кюрі – знаменитий фізик і хімік, перша жінка, яка двічі стала лауреатом Нобелівської премії. Вона яскравий приклад того, чого може досягти людина, яка не тільки має дар, а й додає до нього багато праці, наполегливості і зусиль, і приклад тим більше вражаючий, що мова йде про жінку. Вагомий внесок у розвиток науки зробили її сестра Броніслава Длуска та донька – Нобелівський лауреат Ірен Жоліо-Кюрі.

Матеріали експозиції викликали великий інтерес у присутніх. В урочистій події взяли участь науковці, викладачі, студенти аграрної академії також були запрошені представники Спілки шанувальників польської культури на Полтавщині «Полонія». Приємно відмітити той факт, що на заході були присутніми викладачі і студенти Краківських навчальних закладів, що перебувають з дружнім візитом в академії в рамках польсько-українського проекту «Впровадження відновлювальних джерел енергії: досвід Польщі для України».

Для багатьох з присутніх дана виставка стала нагодою більше дізнатися про видатних польських жінок, а також трішечки покращити свої знання польської мови.

Полтавська державна аграрна академія відкрита до співпраці з прогресивними Європейськими країнами, а розміщення виставки є ще одним яскравим свідченням тісної українсько-польської співпраці в академії.