Студенти ПДАУ розповіли про видатних українців, життєвий шлях яких відображає вчення Григорія Сковороди

 

Насичене на урочистості відзначення 300-річчя від Дня народження Григорія Сковороди, що відбувалося у Полтавському державному аграрному університеті закінчилося секційним засіданням учасників круглого столу, під час якого студенти спеціальностей "Філологія" та "Політологія" присвятили свої виступи висвітленню життєвого шляху тих, хто обрав сродну працю сенсом свого життя. 
 
Розмірковуючи над принципом «сродної праці», Григорій Сковорода мав на увазі поєднання практики із «сродністю», тобто людина повинна братись і виконувати той вид роботи, до якої вона мас нахил, талант. Але «сродність», стверджував видатний філософ, неможлива без працьовитості. «Сродна праця» розкриває здібності людини, дозволяє їх реалізувати, визначає сенс людського життя, духовно збагачує особистість, допомагає віднайти своє місце в суспільстві.
 
Окрім студентів та викладачів ПДАУ на захід завітали студенти з ВСП «Аграрно-економічний фаховий коледж Полтавського державного аграрного університету».
 
Присутні прослухали наступні змістовні виступи: 
 
1. "ВОЛОДИМИР ХАВКІН – УКРАЇНЕЦЬ, ЯКИЙ ВРЯТУВАВ СВІТ ВІД ЧУМИ", Ангеліна Сога, здобувачка вищої освіти 1 курсу 1 групи спеціальності "Філологія" ПДАУ. 
 
Володимир Хавкін — український бактеріолог, творець перших вакцин проти чуми та холери. Досліди з винайденими вакцинами він найчастіше проводив на власному організмі. Володимир Хавкін обраний почесним членом багатьох наукових товариств та академій країн Європи й Азії. За рік до смерті він заповів власні кошти на створення фонду заохочення молодих наукових талантів, який існує й досі. 
 
2. "СТІВ ВОЗНЯК: ДУМАЙТЕ ПРО НЕМОЖЛИВЕ І ВІДПОВІДЬ ПРИЙДЕ", Святослав Гайовий, здобувач вищої освіти 1 курсу спеціальності "Філологія" ПДАУ. 
 
Стів Возняк — американський винахідник українського походження, піонер комп'ютерних технологій, конструктор одного з перших персональних комп'ютерів у світі «Apple I». 
 
3. "СРОДНА ПРАЦЯ" ХЛІБОРОБСЬКОЇ СПРАВИ СЕМЕНА АНТОНЦЯ", Даниіл Мазур, здобувач вищої освіти 2 курсу спеціальності "Політологія" ПДАУ. 
 
Семен Антонець — відомий аграрій, інноватор сільського господарства та вчений, який успішно реалізував унікальну систему органічного землеробства, в основі якої лежить природне відтворення родючості ґрунту і виробництво екологічно чистої аграрної продукції. 
 
4. "ГОЛОС В ЄДИНОМУ ЕКЗЕМПЛЯРІ: КВІТКА ЦІСИК", Дарина Скрильова, здобувачка вищої освіти 1 курсу спеціальності "Філологія" ПДАУ. 
 
Квітка Цісик — американська співачка українського походження, популярна виконавиця рекламних джинґлів у США, оперна та блюзова співачка, виконавиця українських народних і популярних пісень. Номінантка на нагороди «Греммі» в категорії «Пісня року». 
 
5. "ЕНДІ ВОРГОЛ: ГЕНІЙ ЗА ПОКЛИКАННЯМ", Олеся Завалова, здобувачка вищої освіти 1 курсу спеціальності "Філологія" ПДАУ. 
 
Енді Воргол — американський митець українського походження, один із засновників попарту та культова постать в історії сучасного мистецтва в цілому. Як художник, ілюстратор, дизайнер, скульптор, письменник, продюсер, кінорежисер, видавець, колекціонер, він залишив по собі величезний творчий спадок. 
 
6. "ФЕДІР ШАНДОР – ПРОФЕСОР З ОКОПІВ", Ольга Петраш, здобувачка вищої освіти 2 курсу спеціальності "Політологія" ПДАУ. 
 
Федір Шандор — вікіпедист, педагог, туризмознавець, кандидат соціологічних наук та доктор філософських наук, професор. Академік Національної академії наук вищої освіти України, член-кореспондент Академії політичних наук України, Президент Закарпатської туристичної організації Закарпаття. Почесний працівник туризму України. З початком російського вторгнення в Україну 2022 року став бійцем 101-ї Закарпатської бригади територіальної оборони. 
 
7. "МАТРА ПІТЧУК – ФЕНОМЕН ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКОГО МИСТЕЦТВА", Дарина Шевченко, здобувач вищої освіти 4 курсу спеціальності "Філологія" ПДАУ. 
 
Марта Пітчук — художниця, авторка муралів у Івано-Франківську, Чернівцях та Стрию, а також на віадуку у Ворохті. Втілює образ сакральної ляльки-мотанки, яка є символом родової пам'яті.
 

Загальним підсумком цих доповідей можна вважати такий меседж — філософсько-антропологічні ідеї Сковороди не просто залишаються актуальними для українського сьогодення, але й відлунюють в українській ідентичності, в українському національному характері.