26 квітня 2023 року ми відзначали чергові роковини катастрофи на Чорнобильській АЕС. І хоча велика кількість інформації про неї є загальновідомою і загальнодоступною, проте кожні кілька років ми дізнаємося щось нове — публікуються нові книги, нові матеріали, що розсекречують нову інформацію.
Аварія на Чорнобильській АЕС — це трагедія не лише України, а й усього світу. За визначенням UNSCEAR (Науковий комітет ООН із впливу атомної радіації) і ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я), Чорнобильська катастрофа, що визнана аварією ядерних об’єктів найвищого рівня. За екологічними наслідками вона вважається планетарною катастрофою, адже радіоактивним цезієм було забруднено 3/4 території Європи.
На жаль, аварія на ЧАЕС залишається актуальною темою і донині. Міжнародна спільнота наголошує на політичній відповідальності комуністичного режиму того часу, який заради ідеологічних інтересів поставив під загрозу життя і здоров’я мільйонів своїх громадян. Розуміючи, що катастрофа такого масштабу матиме негативні наслідки для режиму при владі, керівництво СРСР обрало курс на її замовчування. Уся інформація про Чорнобильську катастрофу відразу опинилася під суворим контролем.
Враховуючи ситуацію із військовою присутністю російської федерації на території України, сьогодні кожен другий боїться повторення трагедії 1986 року. Контроль росіян над найпотужнішою в Україні та Європі Запорізькою АЕС з першого місяця війни, масовані ракетні обстріли українських ТЕС і енергетичної інфраструктури цієї зими — все це черговий приклад нехтування безпекою всього світу заради політичної вигоди.