20 листопада 2023 року Навчально-методичний центр професійно-технічної освіти у Полтавській області організував і провів обласну конференцію до Дня працівників сільського господарства на тему „Особливості підготовки кваліфікованих робітників агропромислового комплексу в умовах повоєнної розбудови України”.
До участі у конференції були запрошені педагогічні працівники закладів професійної (професійно-технічної) освіти і викладачі кафедри будівництва і професійної освіти ПДАУ: гарант освітньо-професійної програми Професійна освіта (Аграрне виробництво, переробка сільськогосподарської продукції та харчові технології) Анатолій АНТОНЕЦЬ та голова ради з якості освіти спеціальності 015 Професійна освіта (за спеціалізаціями) Юлія ОВСІЄНКО.
З вітальним словом виступила Ірина ДОЛИНА, директорка НМЦ ПТО у Полтавській області. Вона також повідомила деякі статистичні дані про те, що в області обробляється 2,2 млн га сільськогосподарських угідь, із них 1,8 млн га ріллі. Сільгосппідприємства засівають 1,3 млн га, приватні господарства – 418 тис. га. Площа земель, відведених під органічне виробництво, становить 24,3 тис. га. Сільськогосподарське виробництво на Полтавщині здійснюють 3,7 тис. підприємств, зокрема 2,6 тис. фермерських господарств, та 185,7 тис. особистих селянських господарств. Тож з огляду на масштаби здійснення сільськогосподарської діяльності потрібні кваліфіковані та компетентні кадри, які б здійснювали професійну діяльність із виробництва та переробки сільськогосподарської продукції. А учасники конференції мають безпосереднє відношення до підготовки фахівців аграрної галузі, всі проблеми й перспективи її розвитку для них є актуальними.
Перед присутніми виступив із доповіддю Анатолій АНТОНЕЦЬ. Він зазначив, що метою співпраці ПДАУ із Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Полтавській області є проведення спільних консультацій, участь у спільних проєктах, в організації та проведенні наукових, науково-практичних і науково-методичних конференцій, у розробленні та впровадженні нових навчальних курсів, програм, обміні навчально-методичними матеріалами; участь у підвищенні кваліфікації професорсько-викладацького складу, проведенні спільних наукових досліджень і вдосконаленні педагогічної діяльності з актуальних питань; надання взаємної можливості проведення лекцій, лабораторних і практичних занять, семінарів і навчання за участю спеціалістів та багато інших напрямів спільної діяльності.
Агропромисловий комплекс країни потребує фахівців усіх рівнів підготовки, тож нещодавно відкрита освітньо-професійна програма Професійна освіта (Аграрне виробництво, переробка сільськогосподарської продукції та харчові технології) другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 015 Професійна освіта (за спеціалізаціями) за спеціалізацією 015.37 Аграрне виробництво, переробка сільськогосподарської продукції та харчові технології на інженерно-технологічному факультеті є актуальною і престижною. А подвійна спрямованість освітньо-професійної програми дає випускникам подвійні можливості для працевлаштування і кар’єрного зростання.
Під час заходу було обговорено сучасні організаційно-методичні засади упровадження інноваційних технологій у професійну підготовку кваліфікованих робітників агропромислового комплексу для задоволення повоєнних потреб людей, суспільства та економіки в Україні; відбувся обмін досвідом використання інноваційних освітніх і новітніх виробничих технологій у процесі навчання за спеціальностями аграрної галузі; було визначено ефективність упровадження компетентнісного підходу до підготовки кваліфікованих робітників для аграрного сектора.
У дописі було використано матеріали НМЦ ПТО у Полтавській області