Сучасна освіта потребує постійного оновлення підходів до підготовки майбутніх фахівців, особливо в галузі будівельних технологій. Одним із ключових напрямів розвитку ОПП Технології будівельних конструкцій, виробів і матеріалів є впровадження європейських стандартів у навчальний процес і наукові дослідження.
Для інтеграції європейських стандартів у навчальний процес слід оснастити лабораторії сучасним обладнанням, зокрема модернізувати морозильне устаткування відповідно до методик визначення морозостійкості за стандартами:
ДСТУ Б EN 1339:2016 Плити бетонні для пішохідних доріжок і тротуарів. Вимоги і методи випробувань (EN 1339:2003, IDT + EN 1339:2003/AC:2006, IDT);
ДСТУ CEN/TS 12390-9:2019 Випробування затверділого бетону. Частина 9. Стійкість до замерзання-відтавання за допомогою антиобліднювальних солей (CEN/TS 12390-9:2016, IDT);
ДСТУ СEN/TS 13286-54:2024 Суміші неукріплені та укріплені гідравлічним в`яжучим. Частина 54. Метод випробування з визначення чутливості до морозу. Стійкість до заморожування та відтавання сумішей, укріплених гідравлічним в`яжучим (СEN/TS 13286-54:2014, IDT).
Важливо те, що методики визначення морозостійкості в Україні суттєво відрізняються від європейських і потребують використання спеціального автоматизованого морозильного устаткування, вартість якого є високою. Для реалізації можливості впроваджувати та використовувати європейські стандарти випробування будівельних виробів на морозостійкість на кафедрі будівництва та професійної освіти ПДАУ було розроблено цифрову систему автоматичного керування морозильним устаткуванням із залученням технології Інтернету речей.
Цей проєкт є продовженням ініціативи цифровізації навчального процесу в межах концепції «лабораторне заняття в смартфоні», започаткованої у ПДАУ.
Запровадження цієї концепції передбачає розроблення програмно-апаратного комплексу зі збору та аналізу дослідних даних з використанням технологій бездротової передачі інформації та Інтернету речей. Цей підхід дає змогу в реальному часі передавати дані на цифровий персональний пристрій студента або викладача, щоб відстежувати процес випробування матеріалів не лише в лабораторії, а й дистанційно.
Це значно поліпшує аналітичну складову навчального процесу та забезпечує ефективну інтеграцію сучасних технологій у дослідження. Ці інновації направлені на виконання лабораторних занять з дисципліни «Будівельні композиційні матеріали», магістерських кваліфікаційних робіт і наукової роботи проблемної групи.
Доцент Олег Іванов і професор Володимир ШУЛЬГІН представили розробку стейкхолдеру, директору БК «Комбінат виробничих підприємств» Сергію Іващенку, який високо оцінив її та запропонував провести випробування тротуарної плитки, виготовленої за європейськими технологіями.
Ці інновації сприяють поглибленню партнерських відносин із європейськими університетами та компаніями, такими як Vilnius Gediminas Technical University та Heidelberg Materials Lietuva Betonas.
Магістри отримують унікальні можливості:
проходити практику на передових виробництвах;
ознайомлюватися з новітніми технологіями у виробництві будівельних матеріалів;
впроваджувати сучасні методи дослідження у свої наукові роботи.
Використання оновлених методик випробування морозостійкості дає змогу більш точно оцінювати довговічність матеріалів. Це критично важливо для розроблення та впровадження енергоефективних і довговічних будівельних конструкцій, що відповідають європейським нормам.
Можливості для студентів і випускників:
конкурентоспроможність на міжнародному ринку праці;
робота за європейськими нормативами на сучасному обладнанні;
залучення до наукових досліджень, які відповідають світовим стандартам.
Упровадження європейських стандартів в освіту та наукові дослідження – це ключ до формування висококваліфікованих фахівців, здатних упроваджувати інновації у будівельну галузь та інтегруватись у світовий науковий простір.