Підсумки Міжнародної науково-практичної конференції «Генофонд рослин та його використання в сучасній селекції»

22-23 квітня 2015 року в Полтавській державній аграрній академії проходила Міжнародна науково-практична конференція «Генофонд рослин та його використання в сучасній селекції», присвячена пам’яті доктора біологічних наук, професора Миколи Михайловича Чекаліна.
Відкрив конференцію доктор сільськогосподарських наук, професор, завідувач кафедри селекції, насінництва і генетики В.М. Тищенко.
З вітальним словом до учасників конференції звернувся проректор з науково-педагогічної, наукової роботи, доцент, професор кафедри землеробства і агрохімії імені В.І. Сазанова М.М. Опара. Він підмітив вагомий внесок Миколи Михайловича як знаного селекціонера і генетика у вітчизняну науку.
Одним із пріоритетних напрямів наукової діяльності були розробка та впровадження у селекційний процес еколого-генетичного підходу в теорії добору цінних генотипів на ранніх етапах селекції сільськогосподарських культур. М.М. Чекалін є автором 4 монографій, навчального посібника «Селекція і генетика окремих культур», має 5 патентів на методи селекції, авторські свідоцтва на сорти сільськогосподарських культур: 6 – на озиму пшеницю, 3 – на горох посівний і 3 – на просо.
З-під його пера вийшло понад 200 робіт у наукових журналах та збірниках України, Росії та інших країн з питань генетики та селекції озимої пшениці і зернобобових культур. Приємно, що справу М.М. Чекаліна гідно продовжують керівник селекційного центру академії доктор сільськогосподарських наук, професор, Заслужений працівник сільського господарства України В.М. Тищенко, його донька О.М. Шапочка, внучка Миколи Михайловича, кандидат біологічних наук М.Є. Баташова, колектив Науково-дослідного інституту агрономії ПДАА, на рахунку якого 16 сортів озимої пшениці, 6 сортів гороху, 3 сорти проса, 4 сорти сої, які знайшли гідне визнання серед аграріїв не тільки Полтавщини, а й інших регіонів України.
М.М. Чекалін був агрономом від Землі і вченим від Бога, відмітив Микола Миколайович Опара.
У роботі конференції взяли участь науковці з аграрних наукових установ області і України, Росії, Білорусії, а також аспіранти, студенти.
Учасники конференції відмітили високий інтерес наукової спільноти до наукової спадщини М.М. Чекаліна, яка з успіхом використовується у селекційній роботі та навчальному процесі вищих аграрних закладів.
Учасники конференції прийняли резолюцію, в якій, зокрема, звертаються до вченої ради ПДАА з клопотанням про присвоєння кафедрі селекції, насінництва і генетики імені Миколи Михайловича Чекаліна.
За матеріалами Міжнародної науково-практичної конференції опубліковано збірник наукових праць.


М.М. Опара, проректор з науково-педагогічної, наукової роботи, доцент, професор кафедри землеробства і агрохімії імені В.І. Сазанова ПДАА