Самойлік Марина Сергіївна

Фото, посада, контакти

Кафедра: 

Екології, збалансованого природокористування та захисту довкілля

Посада: 

професор кафедри

Науковий ступінь: 

доктор економічних наук

Контактна інформація: 

Корпус №1

аду 37

 

e-mail: maryna.samoylyk@pdau.edu.ua

 

Ідентифікатори науковця:

 

Освіта

1. Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка (2003 р.) спеціальність «Охорона навколишнього природного середовища», кваліфікація інженер-еколог. 2. Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка (2009 р.) друга вища освіта за спеціальністю «Фінанси».

Аспірантура

Протягом 2005-2009 років навчалася в аспірантурі Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка. У 2010 році захистила кандидатську дисертацію на тему «Економічний механізм управління сферою поводження з твердими побутовими відходами на регіональному рівні» та  отримала вчену ступінь кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка.

Докторантура

У 2015 році М.С. Самойлік захистила докторську дисертацію на тему «Теоретико-методологічні засади управління ресурсно-екологічною безпекою на регіональному рівні» та  отримала вчену ступінь доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка.

Досвід роботи

Робота за фахом:
З 2003 по 2004 роки працювала в науково-технічному центрі Полтавського відділення Інженерної академії України на посаді інженер еколога.
Науково-педагогічна діяльність:
У 2004 році зарахована на посаду асистента кафедри екології Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка. З 2006 року переведена на посаду старшого викладача цієї кафедри. З 2011 року працювала на посаді доцента кафедри екології Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка. У 2013 році  М.С. Самойлік  було присвоєно вчене звання доцента кафедри екології.
З 2016 року працювала на посаді професора кафедри екології, охорони навколишнього середовища та збалансованого природокористування Полтавської державної аграрної академії. З 2018 по 2020 р. – завідувач кафедри екології, збалансованого природокористування та захисту довкілля. З 2020 року по даний час – професор кафедри екології, збалансованого природокористування та захисту довкілля ПДАУ.
Робота у складі експертних рад:
З 2016 року М.С. Самойлік є експертом Наукової ради МОН ((експертиза проєктів, проміжних та анотованих звітів наукових робіт, науково-технічних (експериментальних) розробок молодих вчених), за напрямами: 1) Охорона навколишнього природного середовища; 2) Раціональне природокористування.
З 2023 року - М.С. Самойлік включено до складу Науково-технічної ради Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської ОДА.
Також Самойлік М.С. активно займається практичною діяльністю у галузі охорони навколишнього природного середовища, є консультатном підприємств та організацій у даній сфері.
Самойлік М.С. є членом ГО «Професійної спілки екологів України»; ГО «Зелений світ України».

Знання мов

українська, англійська

Міжнародна діяльність

Результати досліджень Самойлік М.С. використовувалися у рамках реалізації європейського проекту Tasis – Tempus – 2006 “Створення агроекологічного центру в Полтавській області” (JEP_27168_2006), була учасник європейського проекту «Впровадження системи заходів, стимулюючих активність місцевої громади, в сфері поводження з відходами на прикладі м. Лубен», а також державного проекту «Розвиток місцевих ініціатив у сфері безпечного й раціонального поводження з твердими побутовими відходами у Шишацькому районі Полтавської області». Соавтор таких регіональних програм: Програми охорони довкілля, раціонального використання природних ресурсів та забезпечення  екологічної політики з урахуванням регіональних пріоритетів Полтавської області на період до 2010 року; Регіональної комплексної Програми поводження з твердими відходами до 2015 року; Стратегії регіонального розвитку Полтавської області на період до 2020 року щодо обґрунтування стратегічних цілей і пріоритетних напрямів забезпечення ресурсно-екологічної безпеки у регіоні та механізмів їх реалізації; Регіональної програми охорони довкілля, раціонального використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки з урахуванням регіональних пріоритетів Полтавської області на 2012 – 2015 рр., Регіональної цільової програми розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро на період до 2021 року, де використано пропозиції до вибору напрямків та заходів забезпечення екологічної безпеки водного середовища у регіоні.

Міжнародні підвищення кваліфікації

Варшавський аграрний університет м. Варшава, Польша (2009 р.); - Університет Хоенхайм, м. Штутгарт, Німеччина (2009 р.) 

Міжнародне стажування: “Organization of didactic Process, Educational programmers, innovative technologies аnd scientific work”, Krakiv, Poland; 13.012.019-30.01.2019;  KR 190131/01.

Міжнародне стажування: Академічна доброчесність та тайм-менеджмент при підготовці наукових робіт: зарубіжний та вітчизняний досвід ЕS №14478 (25.05.2023-5.06. 2023 р.

Підвищення кваліфікації в Україні

Підвищення кваліфікації 28.05.2018 р.- 28.06.2018 р., Дніпропетровський державний аграрно-економічний університет, свідоцтво ПК № 00493675/048443-18, тема: «Політика управління сферою поводження з відходами в контексті сталого розвитку регіону. Збалансоване природокористування в галузі»,  2 липня 2018 р.

 

Інститут післядипломної освіти Дніпропетровського державного аграрно-економічного університету. Свідоцтво про підвищення кваліфікації ПК №00493675/049150-22. З 14 листопада 2022 р. по 30 грудня 2022 р. Дата видачі – 30 грудня 2022 р. Реєстраційний № 169. Тема «Екологічне проектування та грантова діяльність».

Здобутки

За роботу «Збалансований еколого-економічний розвиток регіону через вирішення проблем у сфері поводження з твердими побутовими відходами (на прикладі Полтавської області)», М.С. Самойлік отримала звання Лауреата Державної премії Президента України для молодих вчених за 2011 рік.
2. М.С. Самойлік є Лауреатом державної премії України в галузі науки і техніки 2014 року по напрямку екології за розробку та впровадження системи зменшення техногенного навантаження на території і на населення екологічно кризових регіонів України.

Публікації

Автор більш ніж 135 наукових праць, у тому числі 8 монографій, більш ніж 50 публікацій у наукових фахових виданнях, 15 публікацій, включених до міжнародних науково метричних баз (Web of Science, Scopus) h-індекс – 9.

Науковий напрям роботи - ресурсно-екологічна безпека регіонів, збалансоване природокористування та управління відходами.

Науковий напрям роботи  ЗВО в межах гуртків кафедри:
«Зелена варта»  - оцінка якості навколишнього середовища, екологічна та ресурсна безпека території, регіональна екологія, управління природоохоронною діяльністю, екологія міських територій
«Еколог-дослідник» – збалансоване природокористування в галузі, поводження з відходами на локальному, регіональному та міжнародному рівнях, еколого-економічні проблеми суспільства, сталий розвиток в глобальному середовищі.

Теми  дипломних робіт
Екологія
1. Оцінка впливу підприємства на довкілля (на прикладі...)
2. Розробка заходів щодо покращення санітарно-гігієнічного стану селітебних територій на основі застосування бішофіту
3. Дослідження напрямів реабілітації забруднених земель твердими відходами на регіональному рівні
4. Зменшення антропогенного навантаження при реалізації технологій поводження з ТПВ ( на прикладі ...)
5. Аналіз регіональної системи поводження з твердими відходами
6. Оцінка біоенергетичного потенціалу ( на прикладі ..регіону, району).
7. Оцінка впливу нафтогазової промисловості на довкілля
8. Аналіз та оцінка управління ресурсно-екологічною безпекою (на прикладі ..регіону, району).
9. Організація ресурсозбереження при поводженні з твердими відходами на регіональному рівні
Агрономія
1.  Використання природних розсолів і мінералів в агроекосистемах
2. Розробка заходів щодо покращення стану агросистем за рахунок вирішення проблем  поводження з відходами
3. Агроекологічна концепція відновлення грунту, який зазнав забруднення газовим конденсатом чи нафтою.

Теми  аспірантів
1. Екологічні аспекти впливу сфери поводження з відходами на агроландшафт
2. Агроекологічні аспекти відновлення грунту, забрудненого газовим конденсатом чи нафтою.

Практичний    напрям
1. Розробка розділу «Оцінка впливу на довкілля» для підприємств та організацій
2. Розробка схем поводження з відходами для територій.

СПИСОК НАУКОВИХ ПУБЛІКАЦІЙ

Список публікацій: 

Обов'язки

Виконання обов’язків відповідального на кафедрі за організаційну (виховну), профорієнтаційну роботу.