Студенти Полтавської державної аграрної академії ніколи не залишаються осторонь глобальних проблем Світу, України та регіону. Підтвердженням цього є реалізація екологічного проекту по очищенню берегів р. Тарапунька. Екологічна акція, що проходила 19 жовтня у рамках соціального проекту “Природа, Я, Суспільство”, згуртувала студентів аграрної академії. Близько 50 волонтерів провели очищення прилеглої до річки території. На галявині було висаджено 20 молодих берізок, які не лише милуватимуть око місцевих жителів, але й укріплятимуть ґрунт та запобігатимуть зсувам на схилі поблизу річки.
Концепція й мета проекту були розроблені у 2009 р. З його змістом можна ознайомитися за адресою http://www.pdaa.edu.ua у розділі Соціальні проекти. Передумовою розробки даного проекту стала сумна статистика екологічного стану великих, малих річок та струмків України, яких налічується понад двадцять тисяч. Майже дві третини з них забруднені. Потерпають ці “кровоносні судини Землі” від антропогенних чинників. Простіше кажучи, від звичайної людської недбалості та хронічного отруєння відходами - промисловими, сільськогосподарськими, комунально-побутовими.
Р. Тарапунька – найбільша з п’яти малих річок м. Полтава, що протікає через усі райони міста. Разом з цим вона – одна з найзабрудненіших.
Південна частина р. Тарапуньки, що протікає поблизу вулиці Панфілова м. Полтава забруднена, перш за все, побутовими відходами, які скидають у річку мешканці цього району. Ще у 50-ті рр. минулого століття у річці можна було не лише купатися, але й пити воду з неї. Зараз - це заросла чагарниками, деревами та забруднена сміттям притока р. Ворскла. За даними інспекції по контролю за благоустроєм, екологічним і санітарним станом міста, прибережні захисні смуги по обидва береги за параметрами мають бути довжиною 25 метрів від води по всій протяжності річки в межах існуючої забудови. Тобто, будь-які будівлі мають бути розташовані більш ніж за два десятки метрів від берегів р. Тарапуньки. Натомість, тут впритул знаходиться гаражний кооператив та приватний сектор.
Аби не допустити подальшого руйнування і знищення природного багатства нашого міста, студенти ПДАА розробили соціальний проект “Природа, Я, Суспільство”.
1. Метою проекту є :
- привернути увагу громади до проблем охорони довкілля, спрямувати зусилля до практичних дій для його оздоровлення, пропаганда здорового способу життя, виховання екологічного мислення та культури;
- очистити берег річки від побутового сміття, посадити кущі та дерева вздовж берегів та на крутосхилах, де має місце ерозія;
- здійснити заходи по впорядкуванню сміттєзвалищ;
- висвітлити у засобах масової інформації позитивні приклади дій та перетворень, спрямовані на охорону навколишнього природного середовища.
2. Завдання проекту:
- поліпшити стан нашого довкілля;
- привернути увагу громадськості до проблем екології;
- підвищити рівень екологічної свідомості суспільства.
3. Учасники акції: у проекті взяли участь студенти Полтавської державної аграрної академії.
З метою виховання екологічного мислення та культури, були встановлені таблички з наступними написами:
Сьогодні дбаєш про природу - завтра вона дбає про тебе!
Збереження природи - наш обов’язок!
Спочатку екологія - потім ідеологія!
За дерева, за воду, за нашу природу!
Один за всіх - і всі за чистоту!
Будь особливим - не сміти!
За живу природу!
Кожен із учасників доклав неабияких зусиль, аби відновити природну красу річкових берегів. Здавалося, сміття ніколи не закінчиться… Проте студенти виявилися впертішими! Потроху територія ставала чистішою, миловиднішою. Усі завзято працювали і, здавалося, неможливого немає нічого, ніщо не може встояти перед непереборним прагненням допомогти.
І ось територія чиста! Сміття винесено, дерева висаджено. Приємно глянути на спільну якісну роботу, адже зроблено це з душею, з найкращими намірами.
Аби перехожі не забували, що чистота природи – запорука здоров’я та благополуччя суспільства, студенти розставили своєрідні пам’ятки – таблички зі спонукаючими написами. Ніхто не зможе просто пройти і не помилуватися цією красою! Адже природа – це наше майбутнє і ніхто не має права ігнорувати й нищити його!