В ПДАА розроблена Стратегія інтернаціоналізації ПДАА до 2025 р. ПДАА є офіційним членом консорціуму e-VERUM, має відкритий безкоштовний тестовий доступ до ресурсів Thomson Reuters; Web of Science.
ОК ОПП Харчові технології передбачають ознайомлення студентів із світовими науковими здобутками у галузі виробництва харчових продуктів.
Викладачі кафедри харчових технологій розширюють свій досвід роботи у даному напрямку. Так, доц. Кайнаш А.П. під час проходження закордонного стажування «Internationalisation of higer education in the context of globalization of innovative educational space» у Варненському університеті менеджменту (Болгарія), прийняла участь у конференції«Modernization of higher professional education in the informational society» 2020 р.
Результати практично-наукового та професійного стажування в містах Орландо, Майамі-Біч, штат Флорида та в університеті готельного менеджменту, що входить до складу Центрального університету Флориди (UCF), США доцента Дубової Г. Є. знайшли відображення у нових напрямках наукових досліджень, при розробці та оновленні лекційних курсів з дисциплін «Проектування харчових підприємств», «Проектування підприємств молочної і м’ясної галузей».
На кафедрі здійснюється активне залучення фахівців закордонних компаній до співпраці: Food Processing Technology Department PPHU «A-Lima-Bis» Sp.z.o.o. (Польша), «Tewes-Bis» Sp.z.o.o. (Польша), «МЕGА» (Білорусія) до участі в міжнародних конференціях (взаємодія зі стейкхолдерами).
Ряд наукових монографій та значна частка наукових статей викладачів кафедри опубліковано англійською мовою. Професор В. Сукманов є членом редакційних колегій ряду закордонних ВНЗ:
- університет харчових технологій, Пловдів, Болгарія («Journal of FOOD and PACKAGING Science, Technique and Technologies»),
- університет “Transilvania”, Брашов, Румунія («Journal of EcoAgriTourizm»),
- університет "Lucian Blaga", Сибиу, Румунія («The nonсonventional Technologies Review»),
З 2012 по 2015 рік професор В. Сукманов працював на посаді одного з директорів у міжнародному проекті 7-ї Рамкової програми Європейського союзу FP7-PEOPLE-2012-IRSES n 318946 «Nutritional Labeling Study in Black Sea Region Countries» (NUTRILAB).
Викладачі кафедри підтримують наукові та творчі зв’язки з Пловдівським університетом харчових технологій (Болгарія), університетром «Transilvania” (Румунія), університетом "Lucian Blaga" (Сибиу, Румунія), Могильовським державним університетом продовольства (Біларусь).
Наукові досягнення та здобутки викладачів кафедри гідно оцінюються міжнародною науковою спільнотою. Так, проф. В. Сукманов, академік Міжнародної академії наук екології та безпеки життєдіяльності (IAELPS), за роботи з розробки екологічно чистих харчових продуктів у 2010 році президією академії був нагороджений медаллю імені М.В. Ломоносова, та у 2013 році Президією IAELPS йому присвоєно почесне звання «Заслуженный деятель науки» та нагороджено орденом «Звезда Ученого».
На базі ПДАА діють мовний та польський центр , де всі бажаючі можуть покращити свої знання з англійської, німецької та польської мови.
З метою розвитку міжнародної мобільності здобувачів вищої освіти та підвищення якості освіти у Полтавській державній аграрній академії започатковано реалізацію проекту «Паралельний європейський диплом»
Проект полягає в тому, що частину навчання здобувачі вищої освіти проходять на базі Полтавської державної аграрної академії, а частину – на базі ЗВО-партнера на території Республіки Польща. Учасники програми навчаються за узгодженими між обома закладами вищої освіти навчальними планами. По закінченню навчання здобувачі вищої освіти отримують два дипломи: український диплом Полтавської державної аграрної академії та європейський диплом держаного зразка ЗВО-партнера.
Кафедра харчових технологій та інші кафедри факультету технології виробництва і переробки продукції тваринництва приймають участь в реалізації міжнародного проєкту «Підвищення спроможності університетів ініціювати та брати участь у розвитку кластерів на принципах інновацій та сталості» (UniClaD) програми Європейського Союзу ЕРАЗМУС+ KA2 № 609944-EPP-1-2019-1-LT-EPPKA2-CBHE-JP (http://uniclad.net/). Строки реалізації проекту 15.04.2020 – 14.01.2023 рр. На даний час порушено клопотання перед Європейською комісією про пролонгацію дії проекту на рік у зв’язку з пандемією COVID-19.
Від кафедри харчових технологій у реалізації проекту приймають активну участь доценти Кравченко О.І. та Кодак Т.С. В рамках проекту передбачається закупівля лабораторного та технологічне обладнання для створення на базі кафедри харчових технологій навчально-наукової лабораторії з переробки молока та виготовлення сирів і кисломолочної продукції, відповідні кошти (18 тис. євро) вже акумульовані на валютному рахунку академії. На базі лабораторії планується утворення молочного центу.
Завданнями кафедри і факультету в даному проекті є:
- удосконалення існуючих та розробка нових рецептур сиру на базі молочного центру, який планується створити в рамках проекту;
- створення бази для розвитку та популяризації сироваріння та виробництва іншої молочної продукції у Полтавському регіоні на основі функціонування кластерів з виробництва та переробки козячого та коров’ячого молока, спрямованого на фермерські господарства та сімейні ферми.
- розробка та запуск нового модуля для магістрів та аспірантів щодо розвитку кластера.
Для виконання завдань викладачі кафедри та факультету планують:
приймати участь у семінарах, круглих столах та консультаціях для поглиблення знань про кластер та представлення партнерам та зацікавленим сторонам результатів діяльності
- приймати участь у семінарах та учбових поїздках для вивчення досвіду ЄС в розвитку кластерів та визначення ролі учбових та наукових установ в їх функціонуванні.
- проводити інформаційну та рекламну кампанії в засобах масової інформації (газети, телебачення, інтернет-ресурси) щодо переваг споживання натуральних молочних продуктів, вироблених на місцевому рівні.
В рамках проекту запланована зовнішня мобільність здобувачів вищої освіти до Кауно Колегія (Литва).