Завершився навчальний візит команди ПДАУ до Шведського університету SLU

У рамках реалізації проєкту 101083023 - SULAWE - ERASMUS-EDU-2022-CBHE «Sustainable Livestock Production and Animal Welfare (SULAWE)» (модуль 2 «Благополуччя тварин») з 1 по 9 вересня 2024 року група науково-педагогічних працівників у складі ректора ПДАУ Олександра Галича, професора кафедри технології виробництва продукції тваринництва Павла Ващенка та фахівчині відділу міжнародних зв’язків Олени Смірнової перебувала на навчанні у Шведському університеті сільськогосподарських наук (м. Уппсала, Швеція). До складу делегації також входили представники провідних аграрних університетів України, Науково-методичного центру вищої та фахової передвищої освіти, керівники галузевих асоціацій тваринництва.

Метою поїздки було поглиблення знань про сучасні підходи до забезпечення благополуччя тварин і впровадження інноваційних технологій у тваринництві.

Шведські колеги поділилися особливостями освітнього процесу в університеті, роботою грантового відділу, ознайомили гостей із сучасними підходами до організації ефективного навчального процесу, підвищення якості освіти, зокрема і в процесі викладання спеціалізованих технологічних дисциплін,  матеріально-технічною базою університету, показали новітні наукові лабораторії та дослідну станцію університету.

Щоб подивитися, як це працює на практиці, команда ПДАУ відвідала декілька фермерських господарств, які дотримуються принципів благополуччя та  впроваджують інноваційні технології для поліпшення умов утримання тварин.

Особливу увагу було приділено питанням забезпечення комфортного середовища для тварин, їхнього раціонального харчування та профілактики хвороб. Українські науковці ознайомилися з останніми досягненнями в галузі тваринництва, зокрема з використанням цифрових технологій для моніторингу здоров’я тварин та оптимізації виробничих процесів. За підтримки проєкту ERASMUS+ SuLAWe відбувся пізнавальний візит на сімейну свиноферму середнього розміру, яка розташована в центральній Швеції, у м. Вестерес (куратор групи – д-р Лена Туомінен), що згідно з рейтингом увійшла у десятку ліпших. За спеціалізацією за видом виробництва свинопідприємств ця свиноферма є комерційною, на ній є поросята, дорослі та відгодувальні свині.

Під час візиту нашої делегації також було обговорено альтернативні методи подолання специфічного запаху мʼяса кнурів. Науковці багатьох країн працюють над тим, щоб ці методи були гуманними, економічно ефективними та сприяли отриманню продукції високої якості.

Окрему увагу науковці приділили дотриманню вимог благополуччя тварин і птиці на етапі їх транспортування та під час забою. Зважаючи на те, що ці вимоги лише посилюватимуться (згідно з опитуванням населення, проведеним у 2021 році, Швеція була однією з тих країн, де найбільша кількість респондентів вказала, що хоче ще більшого благополуччя для тварин), нині проводиться активна робота щодо ретельнішого контролю за умовами транспортування тварин.

Також було обговорено потребу дотримання принципів благополуччя у бройлерному птахівництві: птицю, яка швидко росте, потрібно належним чином утримувати на фермі, щоб гарантувати, що її здоров’я, благополуччя та якість м’яса не постраждають.

Шведські фермери приділяють велику увагу екологічному складнику виробництва. Вони використовують замкнуті цикли виробництва, переробляють органічні відходи та мінімізують викиди шкідливих речовин у довкілля. Українські науковці перейняли цей досвід і планують впроваджувати його в Україні.

На стажуванні у Шведському університеті сільськогосподарських наук зараз перебуває професорка кафедри технології виробництва продукції тваринництва ПДАУ Оксана Кравченко, яка теж долучилася до навчального курсу.

Навчальний візит був насиченим, цікавим і пізнавальним, сповненим численними дискусіями, результатом яких стали нові ідеї до підходів у навчанні студентів з метою поліпшення якості освіти. Здобуті під час візиту знання та досвід дають змогу українським фахівцям створити сучасну систему підготовки кадрів і впровадити нові технології, які сприятимуть підвищенню якості та безпечності вітчизняної продукції тваринництва; вони обов’язково будуть застосовані у навчальному процесі, зокрема під час розроблення нових навчальних програм для студентів, консультаціях для аграріїв і в процесі розроблення державних програм підтримки тваринництва.

Візит українських науковців до Швеції став важливим кроком для розвитку українського тваринництва.